Українці дуже люблять чай. Можливо, для когось це улюблений продукт, хтось випиває чашечку в день, але, безумовно, уявити наше життя без цього напою складно. Для більшості людей, які проживають у Європі, традиційним до вживання є чорний чай. А для тих, хто мешкає на Сході, в основному улюбленим вважається зелений чай.
Чорний чай
Чорний чай – надзвичайно популярний в Україні. Тут його вживають 90% мешканців. Звісно, інші види чаю теж купують і п’ють, але «перегнати» за популярністю чай чорний інші поки не в силі.
Такий чай має приємний смак без гіркоти. Він добре поєднується з молоком, цукром, лимоном, різними ягідними і трав’яними добавками. Напій має благородний смак і дуже корисний для людини.
Зазвичай, чай має помаранчевий, червонуватий чи коричневий колір. Такий вид чаю має дуже довгий технологічний процес, адже продукт піддається повній ферментації. Зазвичай, він триває від 14 до 30 днів.
Чорний чай має у своєму складі амінокислоту – L-теанін. Він дуже добре бадьорить, гарно впливає на роботу мозку. В чаї також є кофеїн. Поєднання цих речовин створює ясність свідомості, наприклад, деякі письменники і вчені не можуть працювати, поки не поп’ють чаю.
Чай, як і кава, дуже бадьорить. Але від кави результат приходить одразу, а від чаю поступово. Багато хто має кофеїнову залежність, щоб знов і знов відчувати себе бадьорим. А з чаєм все інакше: ефект наступає поступово і ви почуваєте себе активним весь день.
Японські і британські науковці довели, що, якщо випити 3 чашки чаю на день, то можна почувати себе максимально бадьорим і активним. Крім того, амінокислоти, які є у чаї, допомагають людині розслабитися, заспокоїтися, не відволікатися на дрібниці, а концентруватися на основному.
У чорному чаї є танін, який має роль антиоксиданту, запобігає старінню, зміцнює імунітет. Якщо пити слабкий чай з лимоном при застуді, то хвороба швидше відступатиме, зменшуватиметься жар.
Чай у своєму складі теж містить феноли. Вони здатні виводити радіоактивні речовини. Крім того, вживання чаю покращує роботу серця і судин, запобігає утворенню тромбів.
Вітаміни, які є у чаї, сприяють довголіттю, покращують стан шкіри і загальне самопочуття.
Японці вважають, що чай – це ліки мудрості і довголіття.
Якщо випити чашку чаю, то вироблятиметься серотонін – гормон щастя. А. якщо після стресової ситуації насолодитися склянкою ароматного чаю, то заспокоїтися і прийняти вірне рішення буде легше.
За допомогою чаю можна покращити обмін речовин, відновити роботу кишечника і шлунку. Проте чай потрібно пити у помірній кількості.
Є певні правила вживання чаю:
- Пити можна не більше 3 чашки чаю в день. Адже він вже буде не стимулювати травну систему, а навпаки її подразнюватиме.
- Багато чаю не можна пити тим, у кого є проблеми з тиском і серцем. Адже чай підвищує тиск, перезбуджує серце.
- Якщо випити чашку чаю перед сном, то може видатися безсонна ніч.
- Вагітним жінкам краще пити не більше однієї чашки чаю в день, адже ньому є багато кофеїну.
- Ліки не можна запивати чаєм. В ньому багато активних речовин і вони можуть вступити у реакцію з деякими ліками.
- Не можна пити чай, який постояв більше, ніж годину.
Зелений чай
Зелений чай є дуже популярним серед жителів Азії, а також тих, хто дотримується правильного харчування.
Такий чай піддається мінімальній ферментації. Для його «дозрівання» достатньо 1-2 дні. Завдяки цьому колір і смак збережений, відчувається нотка зелені. Такий чай найбільш корисний.
У зеленому чаї дуже багато корисних вітамінів і мінеральних речовин. В древньому Китаї його використовували для лікування кровотеч, ран, зниження жару.
Найчастіше ферментацію зупиняють прогріванням. Зараз для цього застосовують пропікання або прожарювання. Буває, що чай сушать на сонці. Таким чином чай обробляють відразу після того як його зберуть.
Дуже важливим є те, коли зберуть чай. Перші листочки збирають до квітня. Тоді їх дуже мало, вони ніжні і маленькі. Для одного кілограма такого чаю потрібно 60-80 тисяч листочків. Найчастіше збирають такий чай руками. Тому ціна на нього висока.
До тієї пори, коли почнуться літні мусонні дощі, потрібно зібрати другий урожай. З однієї гілочки зривають два листочки. Сировини вже більше. Ціна на такий чай нижча. Смакові якості такі ж хороші, як і в чаю з першого урожаю.
Після дощів починається найбільший збір чаю. Тоді багато сировини і такий чай є максимально доступним за ціною.
Восени теж збирають чай. Але його вже мало і він має досить високу ціну.
Хороший чай скручують вручну.
Зелений чай дуже корисний, і це науково доведено. Він добре впливає на серце і судини, на ендокринну систему. Має протимікробну дію, виводить шкідливі речовини, покращує жировий обмін. Вчені з університету Кіото встановили, що чай через наявність в ньому особливої речовини катехіну сповільнює старіння, запобігає утворенню ракових клітин.
Вперше вживати чай почали в Древньому Китаї. Сталося це ще 5000 років тому.
Вчені довели, що вживання 2-х чашок зеленого чаю в день знижує ризик виникнення інсульту, допомагає нормалізувати тиск, запобігає утворенню тромбів, розвитку атеросклерозу.
Зелений чай – чудовий спосіб профілактики серцево-судинних хвороб.
Деякі люди дозволяють собі чайну дієту, при якій випивають до 6 чашок несолодкого зеленого чаю в день. Вона допомагає знизити вагу, хоча протипоказами до неї є проблеми із шлунком і кишечником.
При виборі чаю потрібно звертати увагу на його аромат, колір, час зібрання. Найкращий чай – той, який зібраний у цьому сезоні. Чим старіший чай тим гірший у нього смак, аромат, колір. Зазвичай колір чаю від ніжно-зеленого до фісташкового. Чим вищий сорт чаю, тим світліший колір.