Робота вдома — про це мріють не лише молоді батьки та майбутні пенсіонери. Для багатьох людей вона асоціюється з максимальною свободою, самовизначенням та іншими перевагами домашнього офісу. Але як вибрати формат роботи?
Робота онлайн чи офлайн
Багато роботодавців сьогодні надають своїм працівникам можливість вибору методу роботи, якому вони надають перевагу. Але чи вона є в цьому сенс? Чи дійсно робота з дому є кращою? Давайте розглянемо це.
Що таке робота вдома?
Робота вдома, або «домашній офіс» – це коли всі робочі процеси відбуваються між стінами рідної домівки. Якщо ви стоїте перед вибором, вам слід ретельно порівняти всі плюси та мінуси, а потім вирішити, чи є сенс працювати вдома взагалі.
Переваги роботи вдома, та недоліки роботи в офісі:
● Економія часу та витрат на проїзд
Особливо для тих, хто їздить на роботу, час та витрат є важливою перевагою. Для водіїв автомобілів, це означає відсутність довгих очікувань в пробках по дорозі до офісу, відсутність години пік та пошуку місця для паркування. Існує також фактор витрат, оскільки місячний проїзний на автобус або поїзд рідко покривається роботодавцем. Це робить переваги роботи з дому ще більш вагомими.
● Життя відповідно до біоритму
Біоритм також вступає в гру, коли ми зважуємо всі «за» і «проти» вибору виду праці. Біоритм — це не примха, а добре вивчене фізичне явище. Той, хто вважає, що він особливо бадьорий та продуктивний вранці, але не може нічого робити після 18:00, не просто вигадує. Те ж саме стосується і так званих «нічних сов». Якщо ви відчуваєте себе втомленим та виснаженим за весь день, коли вам доводиться вставати рано вранці, це не допоможе, якщо ви ляжете спати ще раніше.
● Свобода вибору робочого простору
В офісі є підготовлені робочі зони, а іноді й дрес-код. Також немає сенсу приходити на роботу в спортивних шортах або сидіти за столом влітку в плавках. Ось чому велика свобода вибору є однією з переваг. Жоден керівник або колега не може критикувати ваш одяг. Тому вам можна носити все, що завгодно, якщо це не обмежує продуктивність.
● Підвищується продуктивність
Колеги просять перерву на каву, принтер в офісі безперервно торохтить мов гелікоптер або телефон колеги дзвонить кожні п’ять хвилин? В офісній роботі є багато відволікаючих чинників, яких можна уникнути, працюючи вдома. Ця можливість є однією з переваг. Це створює продуктивну атмосферу, яка слідує власним правилам поведінки та з самостійно визначеними перервами. Крім того, робляться коротші перерви та рідше беруться відгули.
● Компанії заощаджують на фіксованих витратах
Якщо ви хочете переконати свого роботодавця у перевагах роботи з дому, ви можете використати зниження витрат як аргумент. Так, бо це їде її на користь. Працюючи вдома, ви робите послугу компанії. Саме так, не дивуйтеся. Вона завдяки цьому має можливість заощадити, наприклад, на електроенергії. Ну поміркуйте самі: нема вас — нема підключених комп’ютерів, ламп або проекторів для презентацій. А чого варті витрати на опалення в зимові місяці! Вони також зменшуються або повністю зникають завдяки роботі з дому. А якщо сюди додати витрати на кейтеринг з фруктами та напоями, то це вже буде вбивчий аргумент. Навіть на витратах на прибирання можливо заощадити. Тож для роботодавців з мізками, ваш повний перехід на роботу з дому може складатися з лише переваг.
● Компанія підвищує свою привабливість
Сьогодні на ринку праці склалася важка ситуація: пошук кваліфікованих працівників став мега серйозною проблемою для багатьох компаній. Виходячи з цього, додаткові «плюшки» для працівників підходять для підвищення привабливості компанії. Саме таким чином залучається більша кількість заявок. Робота з дому може бути таким бонусом, оскільки вона підкреслює гнучкість компанії та впевненість працівників у собі.
● Захист навколишнього середовища
Все більше людей прагнуть жити раціонально та відігравати активну роль у захисті навколишнього середовища. Робота з дому ідеально вписується в цей екологічно свідомий спосіб життя. Адже людям, які працюють вдома, не потрібно, наприклад, їздити на роботу, а отже, вони спричиняють значно менше викидів CO2. Крім того, офіси споживають багато енергії, наприклад, через величезні системи освітлення, пристрої або холодильники.
Недоліки роботи вдома
А тепер давайте розглянемо недоліки, які звісно, є переваги роботи в офісі:
● Без самодисципліни не досягти успіху
Без самодисципліни свобода, яку ви маєте вдома, швидко перетворюється на недоліки домашнього офісу. Чому? Якщо ви вдома, то вигладьтеся. Ну в якому офісі поруч із вашим робочим місцем стоятиме ліжко, якщо ви взагалі не працюєте в ньому? А там й до холодильника рукою подати. Дисципліна — це основа будь-якого успіху при роботі з дому. Якщо ви занадто легковажно ставитеся до ризику спокус, ви швидко досягнете власних меж та не зможете виконати поставлені завдання. Звичайно, існують цілі програми, які пропонують допомогу в таких ситуаціях. Особисті нотатки також можуть полегшити дотримання структури в домашньому офісі, щоб врешті-решт досягти переваг у самоконтролі. Але що там якась програма, коли подушка така м’яка!
● Одночасний догляд за дитиною
Під час тривалої ситуації, спричиненої коронавірусом, важкою ситуацією в країні, або для самозайнятих загалом, догляд за дітьми часто є необхідним додатком до праці. Це створює серйозні організаційні виклики, та може стати одним з факторів, що впливають на недоліки роботи з дому. Адже неможливо точно передбачити, коли саме вдома близькі потребуватимуть багато уваги. Дитина навряд чи зрозуміє, чому мамі чи татові потрібно годину мовчки сидіти за ноутбуком, або довго розмовляти по телефону. Це може викликати труднощі, особливо під час важливих зустрічей або складних робочих завдань. Звичайно, можна домовитися з партнером, а ретельна підготовка допоможе уникнути відволікання. Тим не менш, всі події ніколи не можуть бути точно сплановані, і це слід враховувати, приймаючи рішення.
● Вбивця кар’єри
На офісній роботі успіхи можна представити швидко. Начальство з більшою ймовірністю помітить, хто особливо залучений до проектів, а хто вважає за краще дати попрацювати іншим. Це майже неможливо, коли ви працюєте з дому. Додаткові робочі години складніше задокументувати, коротші перерви та висока продуктивність часто залишаються непоміченими. Ось чому цей факт входить до списку недоліків, та вважається головним, особливо для працівників з великими кар’єрними планами.
● Понаднормові завдання
Кожен, хто сидить в офісі, виконує свої завдання, а іноді й працює понаднормово, є помітним для своїх колег або боса. Робота з дому позбавлена такого контролю, тому часто здається доказом власної продуктивності. Це може призвести до несвідомого бажання показати колегам або начальнику, що ви не байдикуєте вдома. Ця думка, у свою чергу, призводить до більшої кількості понаднормових годин та збільшує особистий тиск. Ці понаднормові години часто не фіксуються, як зазвичай, або скорочуються пізніше, і тому перетворюються на стресовий недолік. Бос бачить тільки як вам дали завдання, та як ви його виконали. Все. Подробиць він не знає. Він їх просто не бачив
● Ізоляція
Колеги можуть бути джерелом відволікання та нервового стресу. Іноді вони навіть блокують робочі процеси або провокують дискусії. Однією з переваг праці з дому є те, що ці перешкоди усуваються. Однак на традиційній офісній роботі вони забезпечують соціальну взаємодію. З іншого боку, робота з дому не лише усуває спільні обідні перерви чи розмови біля кавомашини. Часто саме спільний обмін думками породжує нові ідеї та забезпечує мотивацію. Звичайно, існує багато програм для спілкування, але вони ніколи не зможуть замінити особистий, живий контакт.
● Складне страхування
Чим часто нехтують, так це складними страховими механізмами. Кожен, хто постійно працює в офісі, зазвичай захищений обов’язковим страхуванням від нещасних випадків. Воно також включає в себе «діяльність, яка обслуговує компанію» вдома. Це означає, що похід до принтера, який стоїть на полиці в кабінеті, також буде застрахований. Однак, якщо ви виходите з робочого місця у своєму домашньому офісі, щоб зробити каву, страхування вже не діє.
● Незрозуміла правова ситуація
Той, хто регулярно або постійно використовує свій домашній офіс як робоче місце, може скористатися перевагами чинного законодавства про охорону праці та техніку безпеки. Однак є одне обмеження. Для того, щоб виконати законодавчі умови, роботодавець також повинен мати можливість контролювати та регулярно перевіряти їх. Це означає, що він, теоретично, повинен мати право доступу до приватного житла, і цей факт виявляється недоліком домашнього офісу. З цим правом повинен погодитися не лише працівник, але й усі особи, які проживають разом з ним. Тому має сенс з’ясувати у роботодавця, чи проводяться такі перевірки, та коли саме.
Пошук роботи вдома
Якщо ви шукаєте роботу в домашньому офісі, щоб скористатися її перевагами, ви можете подати заявку, наприклад, у наступних сферах:
- Копірайтер
- Перекладач
- Коректор
- Програмісти та розробники програмного забезпечення
- Графічний дизайн
- Віртуальна допомога
- Обслуговування клієнтів
Однак через війну, багато інших професій зараз також частково доступні як робота з дому. Тому має сенс звернутися до відповідного роботодавця, щодо переваг роботи з дому, та домовитися про можливий контракт.
Висновок
Професія визначає, що краще — офіс чи дім. Якщо ваш офіс знаходиться вдома або ви взагалі віддаєте перевагу гнучкому способу зайнятості, ви можете скористатися перевагами роботи з дому та працювати більш незалежно. Проте, багатьом перевагам, протистоять недоліки, які слід враховувати при плануванні для обох варіантів.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці Бізнес ідеї на нашому порталі.