Україна багата на різноманіття традиційних страв – починаючи від випічки та закінчуючи першими стравами і напоями. Багато з них ми їмо повсякденно та звикли до них, наприклад, вареники чи борщ. Але меню української традиційної кухні набагато більш обширне та цікаве, сповнене усілякими кулінарними поєднаннями.
У сьогоднішній статті пропонуємо поговорити про доволі незвичайні, та подекуди навіть забуті українські страви, але які заслуговують уваги українців не менш ніж всім звичні повсякденні частування.
Мазурики
Мазурики – це соковиті котлетки з індички, рецепт яких дійшов до нас з Волині.
Зовнішній вигляд відрізняється від звичної нам форми котлет своєю подовгастою формою, що більше нагадує соковиту м’ясну паличку, покриту хрумкою скоринкою. А за смаком ж вони відрізняються м’якістю за рахунок м’яса індички. Існує кілька варіантів приготування мазуриків – деякі господині додають всередину сир, інші – надають перевагу часнику, в той час, як ще інші – є прихильниками виключно зелені.
Ґомбовці
На вигляд ґомбовці схожі на ліниві вареники. Це національна українська страва що є найбільш популярною у Закарпатті.
За інгредієнтами та способом приготування ж вона більше нагадує сирнички. Проте великої різницею між ними є те, що сирники, традиційно, смажаться, натомість ґомбовці – варяться.
Існує класичний рецепт всього з чотирьох інгредієнтів: домашній сир, яйця, борошно, цукор. Але до нього також можна добавляти всередину різні види варення. Подають страву гарячою з сметаною або цукром.
Книші
Книші – це невеличкий житній хліб з тонкомеленого борошна.
У давнину цю страву прийнято було презентувати в якості гостинця при відвідуванні родичів.
На свята ж у книші додавали різну начинку, зокрема популярні були картопляні книші.
Росівниця
Росівниця – традиційна перша страва Гуцульщини, що загалом є схожою на капусняк. Однією з основних відмінностей між цими двома стравами є те , що в росівницю додають кукурудзяну крупу.
Готується росівниця виключно на м’ясному бульйоні, навар якого прийнято досягати з копчених ребер або буженини.
Саламаха або соломаха
Соломаха (а також саламаха та саламата) – це суп з гречаного борошна, що по структурі більш нагадує кашу, або як називають по- сучасному крем-суп.
Його також прийнято називати козацьким супом – оскільки в ці часи він користувався попитом – завдяки своїй простоті в приготуванні, а також насиченості та користі.
Згідно з історичними джерелами, процес приготування полягає у замішуванні гречаного борошна з водою, та зваривши цю суміш, заправлення соусом. Рецепт самого ж соусу не складніший за основу, та складається лише з двох інгредієнтів – вершкове масло та часник.
Якщо ж ви хочете урізноманітнити страву, то до соусу можна додати сіль, духмяний та чорний перці горошком та зелень.
Коцюрба
Свій початок коцюрба бере у часи козаччини, та найбільшого визнання здобула колись Полтавщині. Існує два основних варіанти приготування та подачі даної страви:
- Галушки з додаванням колоченої картоплі та засмажки зі свиних шкварок;
- Галушки зі смаженою картоплею та піджаркою з підчеревини цибулі й часнику.
За виглядом при подачі коцюбра нагадує сучасний стильний спосіб подачі других страв у ресторанному бізнесі, а саме – гарячі пательні. Проте сама ця страва не користується попитом на сьогоднішній день.
Меживо – традиційна українська страва
Сама назва страви у перекладі з давньоукраїнської мови означає “закуска”.
Варіантів приготування даної страви є безліч, проте у кожному з них присутній основний інгредієнт овочевого межива – баклажани.
Окрім них до складу страви входять традиційно- морква та цибуля, а також можуть входити томати, зелень та навіть гарбуз.
Гуслянка – стародавній напій
Існує легенда, що рецептом цього напою, з людьми поділились в давнину мольфари, адже той, за їх віруванням наділений силою подарувати здоров’я та довгі роки життя.
Як і про інші страви з цієї рубрики, ви, мабуть, не чули раніше про гуслянку, хоча вона навіть була на виробництві та продавалась в Україні під маркою провідної молочної компанії.
Сама по собі гуслянка – це кисломолочний напій, отриманий в результаті “квасіння” молока. Використовується вона і як заправка до салатів, і для подачі вареників і просто як освіжаючий напій.
Шулики
Шулики – традиційний пісний десерт, в основі якого є мак.
Зазвичай цю страву готували на Медового Спаса (Маковія), через що вона звикла рахуватись як серпнева страва . Також символічним є те, що подаються шулики зазвичай з медом.
Зовні шулики, а бо як їх ще називають, ламанці – це звичайні тверді коржики.
Душенина
Душенина – колись чи не найпопулярніша м’ясна страва на будь-якому святі, або ж святковій вечері у будь-якій сім’ї. Суть рецепта полягає у тому, що невеликі (середні) шматки м’яса, а саме свинини, тушкували до готовності з додаванням спецій та борошна.
Подавалась душенина, як і будь-яка м’ясна страва, з традиційним гарніром – картопляним пюре.
Вкрай важливо аби наше покоління не забувало стародавніх звичаїв, у тому числі рецептів національної української кухні. Адже як і будь-який інший український атрибут кухня зберігає наші цінності, нагадує про нашу індивідуальність, як держави, так і народу.
Більше цікавої інформації читайте в рубриці Кулінарія на нашому порталі.