Серед популярних нині пристроїв кухонної техніки чільне місце посідає мультиварка. Це зручний та багатофункціональний апарат, який, на відміну від пательні, попереджує пригорання страв, не допускає витікання супу під час кипіння, як це робить каструля, та значно спрощує всі кулінарні процеси для господинь.
Такої техніки наразі в продажу представлено безліч моделей. Пропонована стаття зорієнтує читача, як вибрати мультиварку правильно, з урахуванням її характеристик та вимог користувача. Текст зосереджує увагу претендентів на купівлю цього електроприладу на ключових моментах, які вимагають першочергової уваги.
Видова специфіка
Відповідно до принципу роботи, що безпосередньо впливає на рівномірність і темп приготування страв та їх перелік, вирізняють три типи такої техніки.
- Моделі без тиску. Вони готують їжу засобом нагрівання резервуара за допомогою нагрівального елемента. Плюсами відповідного виду, що вважається класичним, є універсальність. Коли в них щось готується, куховарка може у чашу докладати продукти, попередньо знявши кришку, та перемішувати вміст.
- Скороварки. Така мультиварка для дому працює, використовуючи елемент нагрівання, високий тиск та пару. Вона скорочує час приготування їжі в рази, але від початку до завершення кулінарного процесу відкривати кришку цієї ємності не можна. Переваги мультиварок-скороварок – висока швидкість готування та відмінні смакові якості страв.
- Повільноварки. Пристрої, що використовують технологію томління, тушкування. Цей процес нагадує готування на парі. Така техніка здатна максимально зберігати корисні властивості шедеврів кулінарного мистецтва, дбаючи про їх насиченість та яскравість смаку. Вона підійде господаркам, що не обмежені в часі.
Літраж
Наводячи рекомендації по вибору мультиварки з точки зору місткості її чаші, слід зауважити, що виробниками зазвичай в документації на цю техніку вказується два показники – повний та корисний об’єм резервуара.
Під повним об’ємом розуміють обсяг всього приладу, а під корисним – місткість чаші для продуктів.
У сучасному продажу представлені моделі літражем від 2 до 10 літрів. Обираючи їх, враховуйте кількість користувачів або членів родини.
Наприклад, для однієї особи буде достатньо купити модель з обсягом чаші 2 літри. Для двох-трьох осіб ідеальним рішенням буде пристрій з чашею від 4 до 5 літрів. А варіант із ємністю від 6 до 10 літрів – оптимальна мультиварка для великих сімей.
Показник потужності
Від нього залежить продуктивність техніки, тобто час, потрібний їй для виконання кулінарних завдань.
Чим потужність пристрою буде вищою, тим швидше він працюватиме. Але потужна техніка споживає більше електроенергії – у цьому її мінус.
Умовно можна назвати три типи потужності таких кухонних помічниць:
- від 300 до 500 Вт – це малопотужні варіанти, адаптовані для повільного тушкування чи варіння;
- від 600 до 750 Вт – стандартні модифікації з класичним функціоналом і середньою швидкістю приготування страв;
- від 1000 Вт і вище – такий пристрій-скороварка вважається потужним (це найкраща мультиварка для претендентів на оперативне та ефективне куховарство без проблем).
Проте фахівці радять користуватися приладами з потужністю понад 1500 Вт обережно і зважати на те, що під час роботи цієї техніки на повну потужність існує ймовірність пригорання продуктів та перегрівання кабелю.
Матеріали корпусу та поверхні чаші
Корпус відповідної кухонної електротехніки може бути пластиковим, металевим або комбінувати полімерний матеріал із металом.
Пластикові моделі вирізняє легка маса та бюджетна вартість. Металевий аналог здобув популярність, завдяки своїй високій міцності та стійкості до механічних пошкоджень, проте важить він чимало. А пластиково-металева конструкція – відповідь на питання, яка мультиварка краще: вона є довговічною і неважкою.
Виробники випускають відповідні пристрої з різними видами покриття чаш – воно може бути таким.
- Керамічним. Це поверхня, яку вирізняють відмінні антипригарні властивості та термостійкість. Водночас вона є дещо крихкою й вразливою до пошкоджень.
- Багатошаровим антипригарним. Його вважають ідеальним варіантом – міцним, зносостійким, екологічно безпечним і простим у догляді.
- Тефлоновим. Продукти в такій ємності пригорати не будуть, але цю поверхню дуже легко пошкодити навіть звичайною металевою лопаткою або ложкою. Необхідно, щоб з нею контактували лише пластикові або дерев’яні предмети.
- Металевим. Переваги мультиварки з покриттям чаші із металу – міцність та стійкість до зносу. Недолік – відсутність антипригарної поверхні. Це означає, що їжа може в ній пригоряти й прилипати до стінок.
Варто зауважити, що від поверхні чаші цього пристрою залежать смакові якості й корисні властивості страв.
Спектр режимів
Кожна модель такої кухонної техніки має передбачає певну кількість режимів приготування. Чисельність відповідних кулінарних технологій, підтримуваних пристроєм, може варіюватися від 2 до 10 і навіть більше.
Найчастіше виробники випускають дані прилади, що передбачають такі робочі режими.
- Варіння. Функції мультиварки у відповідному форматі мають на меті готуванням каш та перших рідких страв.
- Тушкування. Ця технологія полягає у доведенні інгредієнтів до кипіння й продовження готування їх в умовах більш низької температури (томління).
- Смаження/випікання. Високотемпературний режим, що дозволяє отримати страви з хрумкою, рум’яною та апетитною скоринкою.
- Плов. Технологія, яка спершу передбачає тривале кипіння, а потім інтенсивне пропікання страви при високій температурі.
- Паста. Мається на увазі варіння макаронних виробів після їх занурення в окріп.
- Йогурт. Дуже популярною стала мультиварка з йогурницею, яка готує цей кисломолочний продукт упродовж кількох годин, стабільно підтримуючи тепло.
- Рис. Програма, що передбачає кипіння води до повного її вбирання зернами. У ньому можна варити й інші крупи крупних фракцій – наприклад, гречану, перловку, горохову.
- Пароварка. Режим для щадного готування дієтичних продуктів шляхом їх обробки гарячою парою.
- Замішування тіста. Комплектація таких моделей включає спеціальну лопатку, яка виконує змішення борошняної маси з іншими інгредієнтами до однорідної консистенції.
- Мультикухар. Функціонал даної техніки включає режими для певних страв, що активуються автоматично. Ця мультиварка з програмами є дуже високотехнологічним гаджетом.
Вартість даного пристрою залежить не тільки від спектру підтримуваним ним режимів, але й від престижності бренду, ємності, матеріалів та інших технічних характеристик.
Як визначити безпечність техніки?
Такий кухонний пристрій конструктивно складною та багатофункціональною технікою, що комплектується нагрівальним елементами й підтримує програмне забезпечення.
Його надійність та безпеку засвідчує коректна робота таких деталей:
- температурного регулятора – попередню перевірку його функціоналу передбачають фахові рекомендації по вибору мультиварки (у позаштатній ситуації терморегулятор повинен автоматично вимикатися);
- системи захисту від перегрівання – у разі перевищенням температури допустимого значення запобіжний пристрій має спрацювати;
- додаткових елементів, що свідчать на користь безпечності експлуатації приладу – конструкції багатьох моделей комплектуються датчиком-запобіжником, регулятором тиску та пристроєм для його зниження, а також спеціальним захистом для перепускного клапана від засмічення;
- замка безпеки на зовнішній кришці – він попереджує мимовільне закриття кришки та запобігає запуску програм, якщо кришка не прилягає щільно.
Такий елемент обов’язково містить мультиварка з функцією пароварки під тиском – у ній він не допускає відкриття кришки, доки кулінарний процес не завершиться.
Рейтинг мультиварок 2025 року: ТОП-моделі
Лідерами продажів цього року стали модифікації відповідних кухонних пристроїв, коротко описані нижче.
1. Liberton LMC-3102
Прилад потужністю 900 Вт з обсягом чаші 5 л та електронним управлінням, що підтримує 21 автоматичну програму приготування. Має комбінований корпус із нержавіючої сталі та пластику. Обладнаний тефлоновим внутрішнім покриттям. Комплектується таймером та дисплеєм.
2. Tefal RK905A32/RK905A34
Модель на 1200 Вт з кнопковим управлінням, пластиковим корпусом та підтримкою 20 автоматичних програм. Ціна мультиварки відповідного взірця з індукційним нагріванням чаші, нагріванням 3D й опцією збереження страв гарячими складає від 6500 гривень. Комплект поставки техніки доповнюється лопаткою, ополоником та мірною склянкою.
3. Russell Hobbs 24180-56 Chalkboard
Бюджетний варіант з чашею із керамічним покриттям місткістю на 3,5 літри та зручним механічним типом управління. Споживана потужність даного пристрою невисока – вона складає 200 Вт. Програмувати відповідну техніку неможливо і багато режимів вона не підтримує . Але це відмінна, проста, надійна й розрахована на тривалий термін експлуатації мультиварка для супів та каш.
4. Мультиварка-скороварка Ninja OP300EU
Пристрій преміальної цінової категорії з ємним резервуаром для продуктів на 6 л та потужністю 1455 Вт. Модель передбачає 2 програми ручного налаштування та 7 автоматичних. Обладнана універсальним антипригарним покриттям зсередини та знімною кришкою. Підтримує опцію автопідігрівання. Комплектується кошиком для фритюру. Гарантійний термін від виробника цього пристрою складає 5 років.
5. Philips HD4713/40
Модель з рекордною кількістю автоматичних режимів (їх 60). Має цифрове управління та потужність 980 Вт. Ємність чаші з антипригарною поверхнею – 5 літрів. Це відмінна мультиварка для новачків та кухарів із досвідом. Її вирізняє оригінальний стильний дизайн в елегантному білому кольорі пластикового корпусу.
Обирати таку актуальну техніку для кухні краще в магазинах з гарною репутацією. Перед замовленням відповідного товару також не завадить прочитати відгуки про мультиварки, залишені їхніми власниками.