Більшість батьків постійно цікавляться тим, що має вміти їхня дитина. Саме в перший рік життя важливо розуміти, які дії повинне виконувати маля. Адже це дуже важливо, бо до року можна помітити і корегувати певні особливості, зрозуміти до якого лікаря звернутися і т.д.
Особливості та індивідуальність дитини
Всі діти розвиваються індивідуально. Неможливо «підігнати» їх під один стандарт. Та все ж є певні норми, у які повинна «вписуватися» дитина до року. Відсутність тих чи інших навиків має спонукати батьків звернутися до педіатра, невролога чи іншого спеціаліста, щоб зрозуміти чи все в межах норми, чи потрібно пройти дообстеження.
В перші дні життя доношена дитина здригається від голосних звуків, може стежити за яскравим предметом в полі зору кілька секунд, виконує стрибкоподібні рухи. З 10-го по 20-й день життя малюк може приблизно 10 секунд фіксувати зір на якомусь предметі і прислухатися до голосного звуку.
Немовля у 1 місяць стежить за предметом, прислухається до голосів, може приблизно 15 секунд тримати голівку у вертикальному положенні, усміхається до батьків, коли вони до неї звертаються. У 2 місяці дитина може певний час дивитися на рухомий предмет, повертає голівку на звук, може усміхатися іншим дітям, видає спонтанні і незрозумілі звуки.
У 3 місяці малюк реагує на дорослих, усміхається до них. Може довго дивитися на предмет і хоче взяти його ручкою. Коли лежить на животику, то стає на лікті і навіть в такому положенні може пролежати приблизно 2 хвилини. У 3 місяці дитина вже добре тримає голову. І до цього періоду у малюка повинні пройти всі висипання новонароджених, жовтуха, якщо вона була.
У 4 місяці крихітка впізнає батьків, проявляє радість, коли мама чи тато розмовляють. Повертає голову на звук, може вхопити іграшку або цілеспрямовано тримати якийсь предмет. Малюк белькоче, стає досить активним, досліджує предмет.
У 5 місяців дитина розрізняє знайомих і незнайомих людей, реагує на це усмішкою або плачем. Вже може перевернутися зі спини і назад. Може кілька хвилин стояти на ніжках за підтримки дорослих. Реагує на їжу у ложечці.
У півроку малюк вже може реагувати на своє ім’я. У цьому віці деякі діти починають повзати, хтось уже сидить. Дитина белькоче, інколи у неї виходить пробелькотати склади, впевнено бере предмети до рук.
Починаючи з 7-ми місяців розвиток дитини стає дуже активним. У 7 місяців дитина вже може показати на предмет, на який вказують батьки. У 8 місяців може наслідувати дорослих, впевнено сидить, може їсти хліб чи яблучко. У 9 місяців крихітка повторює рухи за дорослими, може ходити біля опори, розуміє, коли до неї говорять і просять щось зробити. У цей період можна спробувати висаджувати малюка на горщик.
З 10 до 12 місяців малюк починає впевнено стояти, дехто уже ходить. Дитина може демонструвати навички, набуті раніше, говорить перші прості слова, розуміє заборону, повторює склади, п’є з чашки, може самостійно намагатися їсти.
Вправи для розвитку немовлят
Для того, щоб малюк розвивався, необхідно займатися з ним гімнастикою. Вона повинна відповідати віку дитини і подобатися крихітці. Всі рухи мають відповідати природним рухам, наприклад, крокування , повзання. У гімнастиці мають задіюватися кілька груп м’язів, хоча б два суглоби.
Не можна займатися вправами, коли дитина дуже голодна або тільки поїла. Також не потрібно проводити гімнастику, коли дитина сонна або лише встала. Гарний ефект даватиме гімнастика на свіжому повітрі, а якщо це неможливо, то приміщення має бути добре провітрене.
Перед тим як робити гімнастику, можна провести легенький масаж.
Для немовлят перших місяців життя підійдуть вправи досить прості. Наприклад, покласти малюка на живіт і підперти п’яти руками. Дитина інтенсивно почне повзати. Також можна взяти крихітку під пахви і трішечки нахилити голівку. Малюк почне «йти», перебираючи ніжками.
З дітками, яким два місяці, можна робити вправи на фітболі. Наприклад, покласти дитину і погойдати на м’ячику.
Для діток, яким уже виповнилося кілька місяців можна виконувати вправи, які будуть розвивати його ніжки, допомагатимуть перевертатись.
Для дітей до 3-х місяців гімнастика повинна бути максимально простою і викликати безумовні рефлекси. Прості і ніжні погладжування, розминання будуть ефективними для діток.
Для багатьох немовлят за призначенням лікаря роблять лікувальний і профілактичний масаж.
Гімнастичні вправи дарують дітям гарний настрій, покращують апетит, сон.
Цікаві ігри з немовлям
Для немовлят важливим є розвиток. І саме ігри у цьому допоможуть.
Перше повзання. Для цієї гри покладіть малюка, якому 2-3 місці на килимок або ковдрочку. Покладіть яскраву іграшку, а дитину викладіть на животик. Підіпріть ніжки малючка, щоб він відштовхувався. Дитина буде тягнутися до іграшки і ніби повзтиме.
Що зверху? Варто взяти галасливу і яскраву іграшку і покласти дитину на спинку на килимок або ковдрочку. Над дитиною треба продзвеніти іграшкою. Малюк підійматиме голівку і шукатиме звук. Дитину можна покласти і на живіт.
Чарівний вітер. Дитину треба покласти на животик і взяти хустинку та дмухнути на неї. Хустинка впаде на малюка, а вам варто сказати: вітерець повіяв. Дитинка буде шукати поглядом хустинку.
Сюрприз на обличчі. Дитину потрібно посадити на коліна, а собі наклеїти на обличчя яскраві стікери. Малюк буде знімати наліпки і дивуватися. Особливо йому сподобаються стікери на повіках. Дитина буде у захваті.
З малюком треба багато гратися, говорити, читати йому книги, показувати предмети та яскраві малюнки. Можна одягати різні капелюхи, співати, ховатися та з’являтися. Це розвиватиме в дитини багато корисних навиків.
Щоденний догляд за дитиною
За новонародженим малюком потрібен особливий догляд, а за дитиною до року він повинен бути систематичним і правильним. Потрібно:
- Щоденно вмивати і мити дитину, витирати оченята та вушні раковини. Потрібно бути дуже обережним. За бажанням використовуйте кип’ячену воду.
- Обов’язково треба обробляти шкірні складочки, не давати їм попріти. Можна використовувати дитячу олійку чи присипку.
- Дитинку варто часто підмивати і регулярно змінювати підгузок. Ідеально – мити малюка після кожного випорожнення, адже в перші місяці життя це відбувається дуже часто і може з’явитися пелюшковий дерматит.
- Пупкову ранку обробляють перекисом водню, хоча сучасні педіатри рекомендують просто промивати її кип’яченою водою.
- Варто слідкувати за чистотою носика та регулярно обрізати нігті.
- З дитиною варто щодня гуляти, адже це важливо для розвитку імунітету та отримання вітаміну Д. Лікарі рекомендують гуляти при будь-якій погоді. Дуже позитивним є сон на свіжому повітрі.
- Одягати малюка варто за погодою, не перетворювати його на «капустину». Дитині не повинно бути спекотно.
- Щоденна гімнастика, легкий масаж, спілкування необхідне дитині для гармонійного розвитку.
- Мамине молоко – найкраща їжа, але якщо дитина їсть суміш, то потрібно обирати тільки найбільш якісну і натуральну.
- Перед початком прикорму варто порадитися з лікарем. Лише він може сказати з якого почати і коли давати дитині першу ложку «дорослої» їжі.
- Раз у місяць дитину носять до педіатра і зважують, міряють, обстежують. У перші місяці життя малюка огляне хірург, окуліст, невролог та інші спеціалісти за потребою.
Але найголовніше правило, про яке повинні пам’ятати всі батьки – це безумовна любов, яку вони мають дарувати дитині з першого дня її появи на світ.
Більше актуальної інформації в рубриці Дім, Сім’я, Діти на нашому порталі.