Якщо сказати простими словами електронний підпис це цифровий аналог рукописного підпису. Також ви можете часто зустрічати таку абревіатуру, як ЕП або ЕЦП це все одне й теж саме. Такий підпис генерується законом України «про електронний підпис» який прийняли ще у 2003 році. Також існує три види довіри до підпису, це простий ЕЦП, вдосконалений та кваліфікований.
А навіщо потрібен електронний підпис? Його можна використати в будь-яких видах обороту документів та різноманітних програмах. Бухгалтерська звітність, відправка листів, запитів, довідок до державних установ, звіти ФОП, нарахування заробітної плати через платіжні платформи, підпис договорів та безліч іншого.
Особливості електронного підпису та як його отримати?
Зверніть увагу, що за безпеку ЕЦП відповідає тільки його власник, тому не бажано його передавати людям, яким ви не довіряєте. Візуально такий ключ виглядає як цифровий код й нагадує файл та зберігається на будь-якому цифровому носії (телефон, флешка, комп’ютери тощо). Зберігати його краще на жорстокому диску, щоб уникнути копіювання під час вірусної атаки, або постійно носити з собою флешку. Коли до вашого пристрою мають доступ інші люди краще встановити пароль на папку, де зберігається ключ.
А що дає електронний підпис та які в нього основні переваги:
- Можливість зашифрувати свої документи.
- Зробити деяку інформацію конференційною.
- Такий підпис неможливо підробити.
- Завжди фіксується час й джерело ЕП.
- Виключення помилок.
- Дуже зручно та швидко працювати з різними сферами бізнесу та бухгалтерії.
А хто може отримати електронний підпис та чи доступний він звичайній фізичній особі. Така функція доступна для юридичних осіб та їх керівників, нотаріусів та підприємців. Бухгалтери можуть тільки з дозволу власника володіти ключем та підписувати необхідні документи, фізичні також можуть зареєструвати ЕП. А тепер про головне, як зробити електронний підпис швидко та легко?
Сертифікований центр ключів (ЦСК)
Це державна установа яка діє при міністерстві юстиції. Послуга платна та спочатку треба внести оплату, а потім надати необхідний перелік документів.
Для юридичних осіб та ФОП:
- Паспорт громадянина України у формі книжечки або ID-картки.
- Договір про надання довірчих послуг КЕП.
- Копія виписки з ЄДР або витягу з ЄДР.
- Копії документів про призначення на посаду кожної особи, на підпис якої отримується ключ.
Для фізичних осіб:
- Копія довідки про присвоєння ідентифікаційних номерів.
- Паспорт громадянина України.
- Платіжне доручення.
- USB-флеш накопичувач або захищений носій.
Але найпростіше створити електронний цифровий підпис онлайн за допомогою деяких ресурсів.
У кожного банку є своя платіжна платформа, де клієнти здійснюють платежі та відкривають рахунку. Це Приват24, Монобанк, Укрсиббанк, Ощадбанк тощо. В залежності від установи якою ви користуєтесь згенерувати ключ можна онлайн скориставшись спеціальним меню.
Розберемо на прикладі ключі від «ПриватБанку»
Зробити це досить просто через особистий кабінет «Приват24». Далі необхідно вибрати серед послуг (список знаходиться з лівого боку екрана) вкладку «бізнес». У списку слід натиснути “електронний цифровий підпис для фізичної особи”. Назва даної послуги є першим в списку послуг вкладки.
Дії в інших банках такі ж самі тільки відрізняється трішки меню та інтерфейс програми.
Процес займає декілька хвилин, всі необхідні документи у банків є, тому практично одразу ви можете завантажити ЕЦП на телефон або комп’ютер.
Ще одна класна платформа для створення ключа – це «Дія»
Авторизуйтесь у даній програмі, оберіть меню «Дія Підпис» та натисніть створити. Далі за допомогою фото підтвердження особистості вам буде зроблений ключ. До нього треба бути обов’язково вказати пароль, так само як й на інших онлайн платформах.
У багатьох виникає питання, коли отримали електронний підпис як користуватись ним? Все дуже просто. На багатьох ресурсах, наприклад, кабінет платника податків ФОП чи програми документообігу «Вчасно» або «Медок» після перевірки документів, система сама запросить у вас ЕЦП. Натискаєте на кнопку прикріпити, та обираєте з необхідних файлів ваш підпис, потім вводите власний пароль та підтверджуєте операцію.
Якщо введений не вірний пароль або ключ, система сповістить вас про це. Зверніть увагу всі електронні підписи діють один рік з моменту реєстрації та кожного року їх треба заново генерувати.
Тепер ви знаєте що потрібно щоб зробити електронний підпис та процес його утворення.
З розвитком новітніх технологій сьогодні дуже просто та легко отримати та користуватись електронним підписом, а головне це дуже зручно й комфортно.
Більше актуальної інформації читайте в рубриці IT та технології на нашому порталі.