Продаж житлового об’єкта вимагає знання та дотримання багатьох нюансів діючого законодавства.
Про ключові юридичні аспекти, пов’язані з переоформленням нерухомості, оподаткуванням та сплатою державного мита під час таких угод станом на поточний рік розповість подальший текст.
Стаття також дає роз’яснення про те, хто платить за переоформлення під час відчуження нерухомого майна, та як довго триває даний процес може тривати.
Що варто знати про податки на нерухомість продавцям?
Умова продажу нерухомого майна – оплата податку на дохід фізичної особи, яка його продає. Розміри відповідного оподаткування та власне потреба його сплати визначається рядом чинників:
- наявністю у продавця квартири офіційного статусу податкового резидента в нашій державі;
- чисельністю укладених ним упродовж звітного періоду угод, пов’язаних з придбанням або відчуженням об’єктів нерухомості;
- періодом, впродовж якого продавець є власником відповідного майна;
- способом переходу квартири/будинку в його володіння.
Продавець-фізична особа, що має статус резидента України та яка за відповідний звітний період продає житлову площу не вперше, обкладається додатковим податком. Розмір відповідного оподаткування складає 5% від суми, зазначеній в угоді купівлі-продажі.
Якщо до моменту продажу об’єкт нерухомості знаходився в його власності менше, ніж 3 роки, сума переоформлення квартири для продавця також зросте за рахунок 5%-го податку. У аналогічному випадку нерезиденту нашої держави доведеться сплатити суму набагато більшу – 18%.
Разом із тим, існують випадки, коли продавець нерухомості від оплати прибуткового податку звільняється.
Закон не змушує його робити відповідну оплату за таких обставин:
- укладання першої угоди з продажу житла впродовж звітного періоду;
- перебування квартири у власності більше 3 років;
- отримання цього нерухомого майна у спадок.
Окрім оплати прибуткового податку, обом сторонам угоди купівлі-продажу доведеться сплатити суму держмита, яка складає 1% від вартості об’єкту, а також 1,5% військового збору та 1% збору до пенсійного фонду відповідно.
Фізичні особи-покупці, які перебувають на квартирному обліку чи придбавають житло вперше і зможуть довести це, сплачувати пенсійний збір не повинні.
Які документи потрібні для переоформлення квартири?
Для переходу права власності на об’єкт нерухомості від однієї особи іншій потрібен наступний перелік документації:
- угода купівлі-продажу або дарування;
- засвідчений нотаріусом дозвіл на укладання відповідного договору – його має надати особа, з якою продавець/покупець перебуває в шлюбі;
- документ, що засвідчує право власності або спадщини;
- копії виписок з особового рахунку банківської установи та з домової книги;
- паспорти або ID-картки продавця та покупця.
Якщо договір укладається за межами України, додатково слід пред’явити довідку з БТІ.
У разі оформлення дарчої потрібні документи у вигляді акту оцінки нерухомого майна, що передається в дар, квитанції, яка засвідчує сплату держмита, техпаспорта та свідоцтва права власності на житло, довідки з ЖЕКу про тих, хто приписаний у ньому, та паспорта дарувальника.
Що включає вартість переоформлення квартири?
Продавцем оплачуються послуги фахівця нотаріальної служби (їх орієнтовна вартість складає 3-4 тисячі одиниць української національної валюти), оцінювача, податки та сума держмита за завірену нотаріусом угоду купівлі-продажу.
Обов’язки покупця – оплата реєстрації договору та зборів до пенсійного фонду України.
Діючим законодавством передбачається обмеження для розрахунків у даних випадках готівкою. Якщо нерухомість купують/продають дорожче, ніж за 150 000 гривень, витрати зростають за рахунок відсотків, пов’язаних із обов’язковим проходженням цих коштів через банк.
Зважаючи на всі зазначені вище аспекти, сказати точно, скільки коштує переоформити квартиру, можна лише враховуючи всі необхідні юридичні нюанси.
Якщо об’єкт продається, фінансове навантаження лягає на його продавця, а якщо дарується – на того, хто отримує цей подарунок.
Можливий і такий варіант, коли суму державного мита та податків продавець із покупцем оплачують навпіл за попередньою домовленістю. Сторони мають право розподіляти відповідні витрати на власний розсуд – юридичних перешкод для такого рішення нема.
На розмір суми переоформлення впливає декілька чинників. До них відносять вартість послуг оцінювача, допомоги нотаріуса, ціну самого об’єкту нерухомості, а також розмір податків.
Скільки часу займає переоформлення квартири?
За умови попередньої реєстрації об’єкту нерухомості в Держреєстрі майнових прав на нього, угода купівлі житла оформляється впродовж 1 години.
Але якщо необхідна для укладання договору документація не приведена до належного стану або відсутня, дана процедура може затягтися на період від одного до трьох місяців.
Якщо оцінка нерухомості виконується державним нотаріусом, сума за переоформлення зменшиться, але тривалість цього процесу подовжиться.
Як можна оцінити нерухоме майно за допомогою онлайн-калькулятора?
Сервіс деяких інтернент-порталів, що слугують платформами для розміщення оголошень із купівлі та продажу різних об’єктів нерухомості або є сайтами профільних агенцій, включає так званий калькулятор переоформлення квартири.
Він являє собою спеціальний бланк. У цю форму вносяться дані, в тому числі тип об’єкта, черговість його продажу станом на поточний рік та кількість років володіння ним продавцем. Додаткові відомості – зазначення, чи була отримана ця квартира в спадок та сума її ринкової вартості.
Після внесення всіх цих даних продавцю житла залишиться тільки активувати позицію «Розрахувати», що знаходиться під відповідним бланком. Калькулятор має зробити потрібні розрахунки автоматично.
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.