Як визначити, чи є вживаний мобільний телефон Apple вигідною пропозицією? Як можна виявити приховані дефекти? Як розпізнати кожен з них у вживаних iPhone? – популярні питання, коли мова йде про б/у айфони. На жаль, не існує списку справедливих цін на вживані пристрої Apple. Тому вам доведеться самостійно з’ясовувати, скільки коштуватиме бажаний пристрій на вторинному ринку. На перепродажі вживаної електроніки спеціалізуються також багато відомих брендів, одним з яких є кшталт BigMag. І це насправді гарний варіант, адже купуючи в офіційних магазинах ризик натрапити на неякісний пристрій в рази менша.
Велика перевага таких продавців — вони дають гарантію. Ви також можете відправити смартфони назад, якщо він вам не сподобається. Однак кожна компанія має власну базу даних, до якої мають доступ лише деякі портали порівняння цін. Наприклад, купуючи бу айфон 13 про макс на 256 гб, сайт здійснює пошук та виводить його вартість, що є дуже зручно.
Проте все ж, якщо ви вирішили купити iPhone б/у «з рук», пропонуємо розібратись, на що слід звертати увагу в таких пристроях у першу чергу. Також ми порадимо, яким чином і на чому можна гарно зекономити. Поїхали!
Колір та вимоги
Ви здатні заощадити, не надаючи великого значення кольору пристрою. Деякі кольори, наприклад, рожевий, зазвичай коштують набагато дешевше, ніж чорний та синій. Краще купити чохол, щоб захистити телефон та приховати колір. Це зазвичай дешевше. А ще більше заощадите, зменшивши вимоги. На пристрій з подряпинами перекупники знижують ціну. Не звертайте уваги на незначні ознаки використання й ціна знизиться.
Спробуйте кнопки
Всі кнопки повинні працювати: чи роблять кнопки гучності голосніше і тихіше, чи працює перемикач увімкнення/вимкнення. Кнопки, які реагують лише на сильне натискання, можуть незабаром дати про себе знати. Липкі кнопки вказують на пошкодження рідиною. На пристрою з кнопкою «Додому» вона повинна не тільки повертати вас на екран блокування, але й містити датчик відбитків пальців (Touch ID).
З’єднання
Візьміть із собою власний кабель Lightning та мережевий адаптер або павербанк. Вставте штекер у запропонований айфон та переконайтеся, чи заряджається він. Коли штекер хитається чи його можна вставити лише із зусиллям, гніздо швидше за все, заблоковане ворсом або шматками тканини.
Маєте з собою MacBook – приєднайте телефон до нього за допомогою кабелю та переконайтеся, чи встановлено з’єднання. Уважно подивіться на з’єднання: чи не зігнуті контакти, чи не видно на них залишків. Білий і зеленуватий наліт вказує на контакт з рідиною, чорні сліди диму — на пошкодження від перенапруги. У таких випадках краще утриматися від придбання пристрою.
Увімкнення та блокування
Купуючи його у приватної особи, візьміть до уваги: можливо, він був зареєстрований як Apple ID в мережі Apple «Where is?». Поки це так, попередній власник може знайти його в будь-який час, видалити всі дані та заблокувати пристрій віддалено. Після цього ви більше не зможете ним користуватися.
Коли пристрій вже було скинуто, налаштуйте його безпосередньо за допомогою Apple ID. В окремих випадках Apple може зняти блокування. Однак вам знадобиться оригінал рахунку-фактури. Підтвердження покупки на eBay або у торгового посередника недостатньо.
Камера та Face ID
Відкрийте програму камери та запишіть короткі відео: один раз передньою камерою та один раз задньою. Камера має кілька об’єктивів — перемикайтеся між ними. Щоб протестувати мікрофони, говоріть під час запису. Під час зйомки слід також записувати на фоні білої поверхні, наприклад, стіні. При появі на записі плям, які залишаються на одному і тому ж місці, це може бути пил за об’єктивом. Кольорові плями, з іншого боку, вказують на помилку сенсора. Зробіть фото задньою камерою один раз зі спалахом і один раз без спалаху (символ у верхньому лівому кутку програми), щоб перевірити світло на задній панелі. Уважно подивіться на фотографії.
При підтримці Face ID, вам слід один раз налаштувати розблокування за обличчям у налаштуваннях пристрою. Не спрацює — можливо, датчик несправний.
Мобільне радіо, WLAN та Bluetooth
Вставивши SIM-карту, встановіть з’єднання з мережею. Як правило, після цього iOS відображає назву провайдера у верхньому правому куті. Може з’явитися повідомлення про те, що налаштування мобільного телефону потрібно оновити. Після цього можете спробувати здійснювати дзвінки та користуватися інтернетом через браузер. Вийшло — все гаразд, не працює, можливо, на пристрої встановлено блокування SIM-карти. Під час дзвінка слід ненадовго прикласти палець до навушника або, у випадку з iPhone з функцією Face ID, до вирізу. Саме там розташований датчик наближення. Під час розмови повинен вимикатися дисплей. Коли дисплей продовжує світитися, датчик несправний. Дисплей також міг бути замінений неправильно.
Візьміть з собою другий айфон з SIM-картою та налаштуйте на ньому персональну точку доступу. Спробуйте під’єднати до неї новий пристрій. Якщо це не спрацює або перемикач WLAN буде сірим, це свідчить про наявність дефекту. Не забудьте про Bluetooth, з’єднавши навушники, наприклад, AirPods, та відтворивши музику чи голосовий нотаток.
Динамік та мікрофон
Вставивши навушник переконайтесь, чи працюють динамік та мікрофон: зателефонуйте другу та перемикайтеся між навушником та гучномовцем під час розмови. Після дзвінка відкрийте додаток «Голосові нотатки», запишіть коротку нотатку та відтворіть її. Повторіть той самий процес з додатком камери. Однак тут ви спочатку записуєте відео з передньої камери, а потім з задньої. Якщо вас легко зрозуміти, то з мікрофоном і динаміком все гаразд. Щось звучить незвично приглушено — один з компонентів працює неправильно.
Сенсорний екран
Помилки відображення більш помітні на світлому тлі. Для цього створіть новий документ у програмі «Сторінки», знайдіть білу сторінку у браузері або, за потреби, відкрити програму «Телефон», а потім переключитися на цифрову клавіатуру. Тепер зверніть увагу на те, чи бачите ви якісь аномалії, наявність на екрані яскравих плям (ореолів), чорних чи кольорових точок (піксельні помилки), які не зникають при прокручуванні? Є — тоді дисплей має дефект. Поодинокі помилки пікселів зазвичай не є проблемою, але декілька можуть дратувати.
Переконайтеся, що реагує сенсорний екран. Це можна зробити за допомогою “Нотатки”. Створіть там нову нотатку та торкніться екранної клавіатури. Щоб торкнутися всіх областей дисплея, торкніться пера і проведіть пальцем по екрану. Якщо всі області реагують правильно, перо буде малювати там. Якщо будуть збої, можливо, в цій області сенсорний екран має дефект.
Візуальний огляд
Огляньте зовнішній вигляд пристрою. Невеликі подряпини глибиною менше одного міліметра є нормальним явищем для вживаного пристрою і зазвичай не впливають на його роботу. Більші подряпини або вм’ятини, однак, вказують на те, що пристрій падав. Те ж саме стосується тріщин на передній і задній панелі. Дисплей ще можна недорого відремонтувати в незалежних майстернях; заміна задньої панелі зазвичай коштує занадто дорого.
Натисніть на скло спереду і ззаду. Щось скрипить та дисплей піддається? Рано чи пізно клей або пломби відклеяться. Візьміть його та покладіть на стіл задньою панеллю та камерою, що стирчить через край. Він лежить не рівно — рамка деформована. В такому випадку краще не купувати.
Стан акумулятора
Навіть коли з ним поводилися дбайливо, батареї зношуються та старіють. Залежно від використання, він помітно втрачає ємність через один-три роки. Перевірити стан можна двома способами: по-перше, iOS відображає поточну ємність у вигляді спрощеного значення в розділі «Налаштування/Акумулятор/Стан акумулятора та процес заряджання». До значення 80 відсотків пристрій показує тут статус «максимальна продуктивність».
Більш точні значення можна отримати з програмою Coconut Battery для Mac, для цього достатньо безкоштовної базової версії. Спочатку встановіть програму на MacBook, а потім під’єднайте айфон до комп’ютера за допомогою кабелю Lightning. Підтвердіть на Mac і iPhone, що ви довіряєте іншому пристрою. Тепер відкрийте Coconut Battery і натисніть на вкладку «Пристрій iOS».
У додатку вказано ємність акумулятора в мАг (міліампер-годинах), цикли заряджання, а також виробничі дані пристою та акумулятора. При ємності акумулятора нижче 80 відсотків, вам доведеться погодитися на скорочення часу роботи, або замінити акумулятор.
Гарантії та програми ремонту Apple
Пристрої Apple мають лише річну гарантію, якщо покупець не продовжив її за допомогою програми Apple Care+. Провайдери роздрібної торгівлі зазвичай надають власну гарантію на вживані пристрої, і в разі виявлення дефекту ви маєте звернутися туди з претензією.
Деякі iPhone мали серійні дефекти в минулому. Наприклад, деякі 12 і 12 Pro (але не mini або Pro Max) мали проблеми зі звуком, а на деяких айфонах 11 перестала працювати сенсорика. Чи стосується це вашого вибору, чи ні тебе перевірити.
Висновок
Це все те, що слід ураховувати при реалізації свого рішення. Але звернувшися до добросовісного провайдера, на кшталт BigMag, на його сторінці ви знайдете все, та навіть більше, ніж вам потрібно. Не забувайте, що вибраний вами айфон може знаходитися ще на гарантії, діє яка протягом гарантійного строку з моменту першого продажу. Якщо один зі знайдених вами дефектів можливо полагодити, то ремонт нічого не коштуватиме. Однак, якщо iPhone має інший дефект, наприклад, тріщину на дисплеї або пошкодження від води, ніхто його не відремонтує вам безкоштовно.
Сподіваємось, що тепер ви зможете зробити свій вибір максимально правильно та легко!