Борщ – найпопулярніша страва в Україні. Його офіційних видів є дуже багато, приблизно 50. Звісно, кожна господиня додає до цієї страви щось своє, тому різновидів українського борщу – безліч. У 2011 році у Вінниці був навіть проведений фестиваль борщу, учасники якого продемонстрували, що борщ буває різним, але завжди смачним.
Борщ з Волині
Для традиційного волинського борщу вам знадобиться картопля, червоний буряк, морква, цибуля, сушені гриби, капуста, бульйон, борошно, томатна паста. Насправді, рецепт традиційний. Але відрізняється тим, що до борщу додають відварені сушені гриби і зварений з цукром чорнослив. До бульйону додають картоплю, пасеровані овочі (буряк, цибулю, моркву), капусту, сіль. У кінці заправляють грибами, чорносливом, додають перець за смаком. Готовий борщ їдять зі свіжою зеленню та домашньою сметаною.
Борщ з Галичини
У цьому рецепті теж використовується традиційний набір продуктів: картопля, буряк, капуста, цибуля, морква. Проте готують такий борщ без м’яса і додають до нього буряковий квас. Картоплю відварюють, цибульку і моркву пасерують на олії. Бурячок підсмажують з томатною пастою. Борошно пастеризують на вершковому маслі. Всі інгредієнти поєднують у киплячому овочевому бульйоні. За 15 хвилин до готовності додають квас з буряка. Прикрашають зеленню, часником, можна додати сметану.
Для приготування квасу з буряка потрібно у холодну воду, яка попередньо була прокип’ячена, покласти нарізаний на шматки буряк. Лишити в теплому місті на кілька годин. Потім поставити на 15 хвилин у холодне місце. Квас готовий.
Донецький борщ
Даний борщ унікальний тим, що до нього додаються рибні консерви. Варіантів є два: можна приготувати його на яловичому бульйоні, а можна пісний – лише з рибою.
У бульйон додають вимочену квасолю, картоплю, пізніше досипають пасеровані моркву і цибульку, тушкований буряк, капусту. Зазвичай червоний бурячок пасерують з томатною пастою, але у цьому випадку можна обійтися і без неї, адже у консервах вона часто є.
Коли все приготується, додають рибні консерви. Традиційно – кільку у томаті, але може підійти будь-яка рибка у власному соку. Все солиться, додається перець. Готовий борщ прикрашають зеленню і смакують з чорним хлібом.
Київський борщик
Для того, щоб здивувати сім’ю київським борщем потрібно взяти традиційні овочі для борщу, квасолю, баранину чи яловичину, мочені яблука, буряковий квас, шпик, селеру, свіжі помідори.
Вариться бульйон, до нього додають картоплю, квасолю, пасеровані овочі, нарізані дрібними шматками яблука, варені баранину чи яловичину, помідори, які були перетерті з топленим маслом. Пізніше доливається буряковий квас. Готовий борщ прикрашають зеленню, сметаною.
Борщ по-львівськи
Щоб зготувати львівський борщ, потрібно зварити бульйон з кісток. Також варто приварити буряк і порізати його або потерти на тертці. Буряк пасерують на смальці із сала, додають томатну пасту. У бульйоні варять картоплю, додають підсмажену натерту моркву і цибулю, буряк, прянощі, сіль. Перед тим як борщ буде приготовано, на пательні підсмажують нарізані сосиски і додають до страви. Подають із пампушками, сметаною, часником.
Одеський борщ
Для того, щоб зварити борщ по-одеськи варто взяти бички та традиційний набір овочів та спецій для цієї страви. Для початку вариться борщ на овочевому бульйоні: у нього додають картоплю, пасеровані цибулю і моркву, замочену квасолю, капусту, тушкований з томатом червоний буряк. Паралельно варто обсмажити на борошні і соняшниковій олії бички. Брати можна як дрібні, так і великі. Вони повинні бути добре почищені і промиті. За 10-15 хвилин до того як буде готовий борщ додається смажена риба. В кінці приготування можна досипати зелень і прянощі. Подають такий борщ із часником і сметаною. Можна додати червоний перець, бринзу, гострий сир при подачі.
Борщ по-полтавськи
Для того, щоб зготувати такий неперевершений борщ потрібно зварити бульйон з птиці. М’ясо вийняти і порізати на шматки. Тоді у бульйоні варять картоплю, додають пасеровані цибулю, моркву, буряки (готують їх на салі або вершковому маслі), капусту, квасолю, перетерті томати. Поки борщ готується, потрібно зробити галушки. Для цього беруть кип’ячену воду, яйце, борошно, сіль і місять тісто, роблять галушки. За 15 хвилин до того як закінчиться готуватися борщ, додають галушки. В самісінькому кінці добавляють порізане м’ясо і часник, зелень.
Чернігівський борщ
Для цього виду борщу візьміть багато овочів. Варто зварити бульйон на кістках або м’ясі. М’ясо вийняти. Попередньо зварити квасолю. У бульйон додають картоплю, посмажені на вершковому маслі цибулю і моркву, корінь петрушки, пасерований з томатом або помідорами буряк, капусту. Дають йому проваритися 15 хвилин. Тоді добавляють квасолю і порізані шматками підсмажені кабачки, натерті дуже кислі яблука. В кінці додають спеції, порізане м’ясо, сіль, перець, лавровий лист. Посипають зеленню. Додають сметану.
Рецептів борщу дуже багато. Варто обрати той, який найбільше до смаку, і радувати ним своїх рідних і близьких.