Буковина, адміністративним центром якої є місто Чернівці, поки що не відноситься до найпопулярніших туристичних регіонів України, і цілком даремно.
Мандрівників, небайдужих до краєзнавства, місцевого колориту і просто бажаючих добре відпочити, неодмінно зацікавить Чернівецька область – що подивитись у ній і де отримати незабутні позитивні враження, завзяті туристи знайдуть обов’язково.
Під час подорожі в цей чудовий куточок західної України варто відвідати найвідоміші буковинські святині, познайомитися з іншими древніми архітектурними пам’ятками та унікальними локаціями, створеними самою природою. Про відповідні об’єкти розповідається далі.
Старовинні храми – сакральні споруди Буковини
У даному регіоні є чимало церков, побудованих більш ніж століття тому, кожна з яких пережила дві світові війни. Серед них навіть є такі древні храми, що були очевидцями часів, коли Буковина входила до Молдавського королівства та Австро-Угорської імперії.
Найдавнішою на Буковині вважають Вознесенську церкву, що знаходиться в селищі Лужани. Хоча офіційною датою зведення цієї святині, як засвідчують писемні джерела, є 1450 рік, вік фесок, що прикрашають її інтер’єр, датується ХІІІ століттям. У давні часи Вознесеньська церква, що демонструє типовий для Київської Русі візантійський стиль, виконувала функції оборонного украплення. Зараз ця святиня терміново потребує реставрації.
Храмом з майже пів-тисячолітньою історією є оборонна Іллійська церква. Місце її забудови – невеличке село Топорівці Новоселицького району. Парадний вхід до храму-фортеці має вигляд двоярусної дзвіниці квадратної форми, а заміною вікон в цій будівлі є бійниці. Інтер’єр такого кам’яного форту, що надійно захищав буковинців в часи турецької навали, лаконічний. Іконостас та фрески до нашого часу, на жаль, не збереглися.
У Вашківцях можна оглянути будівлю Миколаївської церкви. Храм цей православний, проте його фасад, виконаний в традиціях західноєвропейського зодчества, характерний для греко-католицьких святинь. Збудували таку церковицю, що має увінчану хрестом вежу-надбудову з механічним годинником, 1854 року.
Не дуже давнім, проте вражаюче вишуканим та розкішним є Старообрядницький собор (село Біла Криниця Глибоцького району). Для фасаду цього хмару, збудованого на початку ХІХ століття, майстри використали глазуровану цеглу бірюзового кольору, а струнку дзвіницю вкрили кольоровою черепицею. Фінансували будівництво даної церкви московські купці Освяннікови, що таким чином прагнули увіковічити пам’ять про сина, який вкоротив собі віку. За легендою, причиною самогубства хлопця стала заборона його батьків на шлюб з коханою дівчиною.
А познайомитися з традиціями народної школи гуцульського зодчества можна на прикладі Миколаївської церкви, що в селі Виженка. Наступного року ця дерев’яна святиня відзначить свій столітній ювілей. Купола даної церкви вирізняє пірамідальна, восьмигранна форма. Поруч із головним корпусом можна побачити муровану дзвіницю та вкриту гонтовим дахом капличку. Відомо, що каплиця була побудована раніше – в 1848 році. Саме тоді в Австрійській імперії було відмінено кріпосне право.
Локації і пропозиції для активних та допитливих
Буковину можна назвати краєм, в якому не бракує таємниць, куточків для прибічників здорового способу життя та колоритних сіл, що бережуть звичаї своїх пращурів і пишаються ними.
Хотинська фортеця
На запитання туристів, що відвідати в Чернівецькій області варто в першу чергу, буковинці однозначно порадять Хотинську фортецю, яка знаходиться в 60 км від обласного центру.
Це не дивно: відповідна велична споруда середньовічної епохи входить до переліку «Сім чудес України». Форт-замок справляє неймовірні враження на мандрівників у будь-яку пору року. Він є ключовим елементом державного історико-архітектурного заповідника «Хотинська фортеця», на території якого працює краєзнавчий музейний заклад та музей тортур. Хоча до цієї локації добиратися зручно лише на власному авто, вона щороку приймає десятки тисяч гостей, серед яких багато і туристів із зарубіжжя.
На думку фахівців, даний об’єкт був зведений близько тисячі років тому. У XV-XVI столітті він перебував під владою турецьких загарбників (відомо, що в ньому навіть був улаштований гарем), а в XVIІІ столітті фортеця була завойована російською імперією.
«Мигово» – гірськолижно-туристичний комплекс
Відповідний курорт, який завершує сезон у середині березня, пропонує сучасне обладнання і траси для катання на лижах довжиною 0,6, 1,2 та 1,3 км. Кожна з них має свій рівень складності, а на верхівку гори можна піднятися одним зі підйомників – бугельним або крісельним.
Необхідне спорядження досвідчені лижники та новачки можуть брати напрокат на місці. Початківцям рекомендується скористатися послугами інструкторів. Взимку тут також є ковзанка й тюбінг. Літньої пори дана локація, що включає чотири готелі й костел, приймає гостей як розважальний центр із саунами, чанами, численними басейнами відкритого й закритого типу та СПА-салонами.
Красноїльськ – селище, куди слід завітати на Новорічні свята
Шанувальникам давніх національних обрядових звичаїв варто знати, що подивитись в Чернівецькій області можна і дивовижне, надзвичайно веселе костюмоване дійство з нагоди Маланки.
Щороку традиційно воно відбувається в селищі міського типу Красноїльськ (Сторожинецький район), корінним населенням якого є румуни. Цікаво, що історія даного населеного пункту налічує понад сім століть. Місцеві мешканці відзначають тут Маланку аж до ранку всі разом – участь у святі беруть і старі, і малі. Туристи, що стають очевидцями святкових подій, завжди вражені фестивальною ходою, театралізованими виставами, музичними номерами з колядками та пишним банкетом зі смачними буковинськими стравами.
Припруття – буковинське село ковалів
Якщо фільм «Місто майстрів» був знятий за мотивами однойменної казки, то село ковалів, куди піти в Чернівецькій області можна допитливому мандрівнику (а зручніше туди поїхати), існує цілком реально.
Називається цей невеличкий населений пункт, що в Новоселицькому районі, Припруття. Знаходиться він у двох десятках кілометрів від обласного центру. Тут виготовляються і продаються просто неба різноманітні ковані вироби, від найпростіших до виконаних настільки майстерно, що їх без перебільшення можна назвати витворами мистецтва.
Люди, що володіють навичками ковальства професійно й пишаються цим умінням, мешкають в Припрутті майже в кожній хаті.
Дивовижні куточки природи
Знайдуться мальовничі та цікаві місця в Чернівецькій області і для романтиків, естетів, любителів пікніків та екстриму, закоханих у природу.
У 55 кілометрах від адміністративного центру Буковини знаходиться зоологічний заказник «Зубровиця», кордон якого межує із Румунією. Із 27 тисяч гектарів, що складають загальну площу даного природоохоронного об’єкту, 80 гектарів відведено під вольєр, в якому мешкають дикі зубри – рідкісні тварини з величезним розміром та суворою зовнішністю. Загалом їх у цьому заповіднику, куди буковинці організовують екскурсії для туристів, налічується понад 50 голів.
Зацікавлять мандрівників і каскади буковинських водоспадів русла гірської річки Смугарів, притоки оспіваного в піснях та легендах Черемоша. Знаходяться вони у селі Розтоки, на території гідрологічного заказника. Відповідна природна локація включає сім великих і кілька маленьких водограїв, які разюче різняться між собою. Кожен із них має власну потужність, висоту, будову та історію. Наприклад, відомо, що водоспад Ковбер названий ім’ям місцевого можновладця-аристократа, а водоспад Сич так назвали через характерний звук бурхливої води, що нагадує сичання. Найбільшим та найкрасивішим у каскаді є водограй Великий Гук висотою 19 метрів – це справжнє диво, від якого важко відвести погляд!
А ще на Буковині є цілюще джерело, вода якого збагачена іонами срібла. Знаходиться воно в Заставнінському районі, в чоловічому монастирі Івана Богослова. Туристи, що побувають біля цієї святині, зможуть помилуватися неймовірною панорамою повноводного Дністра, побувати біля печер-келій, в яких за прадавніх часів мешкали ченці. А найдивніше, що місцеві мешканці, жителі села Хрещатик, використовують унікальну срібну джерельну воду в суто побутових цілях. Вони застосовують її для пиття, миття та прання і навіть цією водою напувають худобу. Пояснюється такий факт просто – у селі немає жодної криниці.
Варто побувати у Чернівецькій області любителям мандрів і в Вижницькому національному природному парку. Він здивує гостей незвичайними скелями з вертикальним відшаруванням порід, мальовничою долиною, струмками та мініатюрними, немов із чарівної країни гномів і ельфів, водоспадиками. У цьому місці, яке називають урочищем Лужки, є мінеральне джерело, вода якого зцілює від хвороб ШКТ та гемофілії. На Європейському континенті таких джерел тільки три.
Відкрити для себе неперевершені види Карпат Буковини можна, вибравшись на перевал Шурдин. Він має висоту 1173 метри і вважається найвищим високогірним перевалом у нашій країні. Дорога нагору, що звивається, мов серпантин, повна крутих поворотів. Рейсові автобуси сюди на їздять – надто небезпечно. Зате цю екстремальну трасу уподобали автогонщики. На ній часто проводяться автораллі.
Завітати до Чернівецької області рекомендується кожному, хто любить мандри і хоче дізнатися про рідний край якнайбільше – це однозначно цікавий, різноманітний, самобутній та дуже гостинний західноукраїнський регіон. Тепер, коли звучатиме слово Буковина куди піти та що подивитись в цьому регіоні ви точно знатимете! Гарної подорожі!
Нещодавно ми також писали про подорож до міста Хотин – переходьте до тексту статті та знайомтесь з цікавими місцевостями, які варто відвідати в цьому чудовому місті Чернівецької області.