Литовська кухня – дуже цікава. Вона має в собі мікс польської, української, румунської, угорської, білоруської, скандинавської, грузинської, латвійської кухонь. Також є кулінарні традиції, які запозичені у ашкеназів (субетнічна група євреїв, що жила у Центральній Європі) та караїмів.
Все це призвело до того, що литовська кухня дуже різноманітна, смачна та незвична. До того ж прохолодний клімат вносить свої корективи. В основному в Литві їдять картоплю, капусту, буряк, зелень, вироби із ячменю, пшениці, гриби, ягоди, молочні продукти.
Історія литовської кухні
В Литві історично склалося два напрями традиційної кухні: селянський і аристократичний. Аристократична кухня була дуже популярною у Середньовіччі, коли Литва була буквально чи не найголовнішою країною у Європі. Вона задала кулінарну моду. Тоді популярними стравами були м’ясо бика з ягідними соусами, струганина, фазан з ялівцем, паштети з печінки, копчені вугрі, багато дорогих і рідкісних спецій. А в 1740 році вийшла книга «Литовські страви», де були зібрані найкращі рецепти того часу.
Але вже в 19-му столітті селянська кухня поступово витіснила аристократичну. Хоча деякі страви останньої популярні і досі.
В різних регіонах країни історично вживають більше чи менше якоїсь продукції. Найпопулярнішим овочем є картопля. Її відварюють і подають з кисломолочним сиром і молоком, сметаною, використовують для картопляних млинців, зразів, роблять клецкі, швільпікай, цеппеліни, начиняють нею кишки тварин, роблять запіканки.
Тут також роблять м’ясні супи, де використовують капусту, червоний борщ, холодний борщ на основі кефіру і буряка.
Серед м’яса литовці найчастіше їдять свинину, рідше баранину, ще рідше яловичину. Дуже популярними є зрази з м’ясом та кров’яна ковбаса. Також улюбленою є страва скіландіс. Це сирокопчене м’ясо, яке приготоване в свинному шлунку. Також популярними є кібінай – пироги з начинкою з рубленого м’яса. З курячого м’яса роблять котлети «Юрате», які мають панірування із хліба. Тут також їдять пельмені і вареники.
Серед морепродуктів популярною є копчена риба або та, яка запікається в тісті. Її виловлюють у Балтійському морі.
Литовський хліб також є дуже популярним. Він довго не черствіє і зберігає аромат.
Оригінальним є торт шакотіс, який має незвичну форму і печеться на відкритому вогні. Найчастіше його готують на весілля. Для тіста беруть від 30 до 50 яєць на 1 кілограм борошна. Торт печуть на дерев’яному вертелі, поливаючи новими шарами тіста. Воно стікає і утворює «голочки».
Литовці люблять квас і пиво, а також алкогольні меди.
Цікава литовська кухня
У Литві багато дійсно смачних страв. Вони реально можуть здивувати і порадувати навіть найвибагливіших гурманів.
Цепелінай
Це одна з найпопулярніших страв в Литві. Для неї роблять тісто із вареної і сирої картоплі і сиру, формують пиріжки, які заповнюють начинкою із свинини. Готові цепелінаї варять приблизно 25 хвилин у окропі. Варто слідкувати, щоб вони не злипалися і не прилипали до каструлі. Для соусу бекон або сало смажать із цибулею до хрускоту. Тоді цепелінаї поливають сметаною і додають засмажку.
Гострий суп із буряка
Для приготування цього супу потрібно взяти моркву, буряк і сельдерей. Спочатку готують бульйон із свинини, а тоді до нього додають овочі. Солять зовсім трохи, а перцю дають багато. При подачі окремо подають суп, а окремо варену картоплю і зелень.
Кепта Дона
Це смажені литовські грінки, які роблять із житнього хліба. Для цього чорний хліб ріжуть на шматочки і обсмажують на оливковій олії, натирають сіллю і часником. Інколи посипають тертим сиром чи додають сирний соус. Вважається ідеальною закускою до пива.
Холодний борщ
У спеку дуже добре смакує холодний борщ. Для його приготування беруть кефір з високим відсотком жирності, яйця і буряк варять. Буряк, білок яйця і свіжий огірок труть на тертці. Зелену цибулю і кріп ріжуть і розтирають з сіллю. Жовток яйця перетирають із сметаною. Змішують в каструлі буряк, яйце, жовток, огірок, зелень, можна додати часник, оцет, гірчицю. Тоді суміш заливають кефіром і дають настоятися 30 хвилин. За бажанням можна додавати спеції, сироватку, йогурт чи кип’ячену воду, в залежності від ваших смакових побажань.
Смажений сир
Насправді, це страва, яка дуже схожа на наші сирники. Для цього беруть кисломолочний сир, борошно, цукор, яйця, формують млинці і обсмажують на пательні. Подають із фруктовим варенням.
Литовська кухня – цікава, оригінальна та дещо схожа на українську. Її страви ситні та інколи максимально прості, але від цього не менш смачні.