Зима – улюблена пора року дітлахів. Її обожнюють за пухкий сніг, новорічні свята та довгоочікувані подарунки. А приносять дітям радість та дарунки загадкові зимові персонажі – Дід Мороз та Санта Клаус. Багато хто плутає їх між собою, хоча вони чимало в чому несхожі. Кожен з цих поважних персон по-різному одягається, крім того – навіть зовнішність у них абсолютно різна. Тож давайте з’ясуємо у чому різниця між Дідом Морозом та Санта Клаусом.
Хто такий Дід Мороз?
Складно знайти дитину, яка не знає цього щедрого сивого дідуся з подарунками. Всім відомо, що це добрий казковий персонаж, який приходить до дітей напередодні Нового року та залишає їм подарунки під ялинкою. Проте чи насправді це позитивний герой зимових свят та звідки взявся цей легендарний образ?
Як з’явився Дід Мороз?
Дід Мороз – це вигаданий персонаж радянською владою в 30-х роках XX століття, створений з метою замінити постать Святого Миколая. Останній був християнським, а тодішня верхівка намагалась всіляко боротись з викоріненням цього святого. Це відбувалося через постійні переслідування радянською владою християнської релігії. Отож, з 1937 року головним персонажем зимової пори став Дід Мороз, який вважався добрим дідусем, котрий любить малечу та приносить гарні подарунки. І найголовніше – новий персонаж не мав ніякого відношення до церкви та релігії.
За походженням Діда Мороза відносять до давньослов’янського племені. Витоки цього припущення знаходимо в міфах та легендах сивої давнини. Здавна його вважали покровителем холодів та зими, вічного снігу та морозів. За ним закріпилися різні назви: Студенець, Тріскун, Зимник, Позвізд тощо.
За легендами, ця персона – слов’янський бог Морок, який перевтілився в новий образ. Але цей персонаж був злим, адже накликав вічні холоди, заморожував людей, худобу, завдавав шкоди природі. Всі дуже боялися його, тому намагалися задобрити будь-якими способами – залишали смаколики, зокрема печиво, молоко, млинці. Подейкували, що навіть здійснювали жертвоприношення людьми чи тваринами. Такий ритуал проводили кожного року в день зимового сонцестояння. Саме ця доба була початком астрономічної зими, а отже найдовшим та найхолоднішим днем в році. Люди приносили в ліс різні гостинці, розпалювали багаття, співали та ворожили.
Поряд з Дідом Морозом існує постать молодої дівчини Снігуроньки. Довгий час її вважали стрункою привабливою молодицею, онукою дідуся, яка тане від кохання. Але чи справді це так? Згідно міфологічних вірувань, вона взагалі не має відношення до Діда Мороза в якості родинних зв’язків. Снігуронька – одна з дівчат, яких приносили в жертву могутньому володарю зими. Онукою її почали звати лише через молодий вік у порівнянні із Зимником.
Ці образи перейняли багато пострадянських країн, а Україні довго нав’язували цих зимових персонажів замість Святого Миколая, з яким активно боролася радянська влада.
Хто такий Санта Клаус?
Розповідаючи про Санта Клауса, мають на увазі веселого дідуся з білою бородою в червоній шубці та капелюсі. Санта літає в повітрі на оленях, влазить через димарі до осель, залишаючи в шкарпетках подарунки дітям та дорослим. Дітям, які були слухняними впродовж року, він дарував іграшки та солодощі, а пустотливим – вуглики, а іноді взагалі нічого не приносив.
Звідки взявся Санта Клаус?
Санта Клауса називають ще Батьком Різдва або просто Сантою. Цей персонаж походить із західнохристиянської культури. Його виникнення пов’язане з віршем американського письменника Клемента Кларка Мура ”A Visit from Saint Nicholas”. Змальовано його зовнішній вигляд та звички: він літає на санчатах перед Різдвом з вісьма північними оленями. Залишаючи подарунки у панчохах, він посміхається та бажає всім щасливого Різдва. Вітає зі святом персонаж вночі, після різдвяної вечері, коли всі члени родини лягають спати. В цій поезії заклались основні мотиви героя, поєднані з легендами про Святого Миколая та з елементами скандинавського фольклору.
Він з’явився в 1822 році, і з того часу є улюбленим персонажем серед дітлахів. Сучасний Санта-Клаус – прототип Миколая Чудотворця, англійського Батька Різдва, нідерландського Сінтерклааса. Святий Миколай був архієпископом в Лікії, він піклувався про бідних та безпритульних. Одного разу Угодник підкинув трьом сестрам мішечки із золотом, щоб урятувати їх від шлюбу з нелюбами. Він клав подарунки таємно вночі через вікно, а раз потрапив у панчоху. Так батько підгледів за ним, і відтоді Санта відкрив свій справжній образ.
Таким чином, поступово відбулось перетворення святого Миколая на казкового персонажа Санту, який дарує подарунки та літає на санях новорічним містом.
Чим відрізняється Дід Мороз від Санта-Клауса
Ці два зимові персонажі насправді дуже відрізняються один від одного, починаючи з того, що Дід Мороз приносить подарунки напередодні Нового року, а Санта Клаус вітає дітей з Різдвом. Але це тільки головна відмінність між ними.
Зовнішній вигляд
У Діда Мороза велика, пухнаста та довга борода аж до самої підлоги. Вона білого кольору, а ніс червоний (від холоду) або в окремих віруваннях синій через крижане походження героя.
У Санта Клауса борідка коротка, у формі лопати. У нього поганий зір, тому обов’ язково носить окуляри. А також він розкурює люльку. Мороз навпаки ніколи не носив окулярів, до того ж, не палив трубку.
Одяг
На півночі страшний холод та вічні заморозки, тому Дідусь Мороз носить теплу хутряну шапку, довгу шубу з кушаком, рукавиці, валянки. Він може одягати червоний, синій, голубий костюм.
На противагу Діду Морозу, Санта обрав шапку в формі ковпака із бомбончиком, червону коротку куртку з чорним ременем та теплими чорними чоботами. Цей персонаж носить одяг незмінного червоного кольору, який ідеально підкреслює його кольорову гаму.
Атрибути
Діда Мороза в різних легендах, казках, поезіях завжди зображували з посохом у руках. Так йому простіше пробиратися крізь снігові замети, а згідно міфологічних вірувань, цим посохом він заморожував все навкруги. Обов’язково він брав із собою мішок з подарунками та пересувається на санях, запряжених трійкою коней. Іноді ходить пішки на досить великі відстані.
Санта Клаус ніколи не користувався посохом, як у випадку з Морозом, а також мандрує на санях, запряжених вісьмома північними оленями. Проте, він теж носить подарунки у великому мішку.
Супутники
Коли говоримо про Діда Мороза, всім неодмінно згадується його помічниця – Снігуронька. Із нею веселіше мандрувати вічними снігами, та і вона чудово складає йому компанію. Разом вони приносять радість дітям та гарні подарунки.
Санті ж допомагають ельфи. Саме вони і займаються виготовленням різдвяних подарунків – іграшок та солодощів, які Санта Клаус дарує дітлахам. Нерідко ельфи й мандрують разом з Сантою та роздають гостинці малечі.
Отож, тепер ви дізнались більше про своїх улюблених зимових персонажів. Будьте чемними та слухняними, і неодмінно отримаєте винагороду чарівними подарунками, в колі найближчих людей та з теплою новорічною атмосферою. А дорослі одержать масу приємних спогадів про дитинство, коли з нетерпінням чекали зимових свят та щедрих дарунків, щоразу вночі поглядаючи під ялинку. Бажаємо всім гарних свят та чудового настрою!
Більше цікавої інформації про Новий Рік читайте в рубриці Lifestyle на нашому порталі.