НБУ інформує про здійснення комплексів заходів задля уникнення непорозумінь з обміном валют. Зокрема мова йде про обмін валют зношених купюр.
Першочергово, Нацбанк наголошує, що всі без виключення банкноти іноземної валюти підлягають валютно-обмінним операціям. Проте є деякі вийнятки, які стосуються значного пошкодження купюри. Тому регулятором суворо заборонено банкам та небанківським установам (обмінникам) відмовляти клієнтам в обміні валюти, яка пройшла всі детекторні перевірки та відповідає дійсності.
А ось щодо банкнот, які мають суттєві ознаки зношення, то вони повинні підлягати інкасаторським операціям – за тарифом, який передбачений банками та небанківськими фінансовими установами. При цьому всі ці установи повинні розмістити у вільному доступі для клієнтів детальну інформацію щодо конкретного переліку всіх ознак зношення та свої тарифи на такий обмін. Крім того, їм суворо заборонено встановлювати будь-які обмеження стосовно номіналу та року емісії банкноти.
Головне правило регулятора: в разі виявлення порушення такі дії (відмова в обміні, встановлення власних обмежень) розцінюватимуться не тільки як недотримання регуляторних вимог НБУ, але і як потенційна підозра в веденні шахрайської діяльності.
За порушення даних вимог НБУ запроваждує для фінустанов наступні штрафи:
– банки – до 400 000 грн;
– небанківські фінансові установи – до 5% від розміру власного капіталу такої установи.
Увага! Всім споживачам послуг банків та фінансових установ дозволено (і навіть рекомендовано) писати свою скаргу та повідомляти про порушення правил валютно-обмінних операцій такою установою. Якщо керівництво не відреагує, варто звернутися до НБУ. Оформити своє звернення можна звернення тут.
НБУ інформує, що банки та небанківські фінансові установи повинні приймати на інкасо виключно такі суттєво зношені купюри:
1) банкноти іноземної валюти, які набули під час обігу одну або кілька ознак значного зношення/пошкодження:
– розірвані (розрізані) на частини;
– із пошкодженими елементами дизайну та захисту (видалені цифрові чи текстові позначення номіналу, зображення портрета, оптично-змінні елементи захисту, захисні стрічки);
– зі зміненим первісним кольором паперу та/або зображень;
– із локальними забрудненнями (плямами), уключаючи видимі в ультрафіолетових променях, загальна площа яких перевищує половину площі банкноти;
– із загальними забрудненнями, уключаючи ті, що спричиняють люмінесценцію паперу в ультрафіолетових променях;
– обпалені, пропалені, трухлі (пошкоджені внаслідок тривалої дії вологи, різних рідин, хімікатів або з ознаками гниття);
– мають явні друкарські недоліки;
2) банкноти, які вилучені іноземною державою з обігу після дати, оголошеної банком-емітентом відповідної валюти (за наявності згоди банку-кореспондента відповідної держави на обмін цих банкнот).
Отож, знаючи свої права та обов’язки валютно-обмінних установ, можемо сміло здійснювати обмін валют і в разі чого – ще сміліше повідомляти про порушення прямих законів.