Будь-яка споруда, а особливо житлова, потребує якісної теплоізоляції фасаду – таке рішення забезпечує комфортний мікроклімат у приміщеннях, незалежно від погоди та пори року.
Пропонований текст містить інформацію про найпопулярніші утеплювачі, які пропонує купити будь-який солідний магазин будівельних матеріалів – це пінополістирол, екструдований пінополістирол та базальтову вату.
Пінополістирол
Такий матеріал більше відомий споживачам під назвою пінопласт. Застосовується пінополістирол (ППС) для утеплення фасадів мокрим методом. Також за допомогою пінопласту утеплюють інші конструкції, в тому числі лоджії та балкони, стінні перегородки та підлогу на лагах.
Пінопласт є мінеральним матеріалом, який вирізняє легка вага, спінена жорстка структура та білий колір. Для його виготовлення використовують полістирольні гранули. У результаті їх багаторазової обробки гарячою парою матеріал набуває однорідної щільної маси та конструкції плит. Під час монтажу такі плити легко нарізуються.
ППС має декілька пріоритетних особливостей:
- мінімальну вагу;
- бюджетну вартість;
- стійкість до впливу паразитарної мікрофлори;
- низьку теплопровідність.
Мінусами пінополістиролу фахівці вважають його слабку горючість, вразливість до дії ультрафіолету та відсутність здатності пропускати повітря. Крім того, цей матеріал механічно та хімічно нестійкий.
Екструдований пінополістирол
Відповідний утеплювач, або екструдований пінопласт, зарекомендував себе як краща, більш надійна та сучасна альтернатива звичайного пінополістиролу.
Завдяки унікальним експлуатаційним характеристикам, плити екструдованого пінополістиролу (XPS) широко використовуються для утеплення фасадів та покрівель, їх рекомендується застосовувати для підлог під заливку бетонною стяжкою та для обладнання цокольних поверхів.
Для виробництва XPS використовують метод екструзії – полімерну емульсію розплавляють до в’язкого стану та продавлюють через отвори спеціальних форм. У результаті будматеріал набуває дрібнопористої структури та гладкої поверхні. Такі плити випускаються прозорі та кольорові.
Пінополістирол екструдований вирізняють наступні переваги:
- мінімальний показник теплопровідності;
- відсутність гігроскопічності;
- оптимальна щільність;
- механічна міцність;
- стійкість до екстремально низьких температур та до дії агресивних хімікатів.
Недоліки XPS – горючість та порівняно невисокі звукоізоляційні характеристики.
Базальтова вата
Сировиною для відповідного утеплювача, що належать до категорії мінеральних, є базальтове волокно.
Базальтова вата, що є легким матеріалом з діапазоном низької щільності від 28 до 45 кг/м³, використовується як звуко- та теплоізоляційний шар в ненавантажених конструкціях. Таким матеріалом можна утеплити балкон, мансарду, холодне горище, похилий дах, каркасні стіни та фасад будинку під сайдинг.
Варіанти вати базальтової середньої щільності (45-90 кг/м³) використовують як утеплювачі фасадів вентильованого типу, конструкція яких включає металевий каркас.
Якщо щільність утеплювача вища, він актуальний для промислового та цивільного спорудження плоских покрівель. Також щільна базальтова вата застосовується для теплоізоляції та звукоізоляції покриттів залізобетонних та з металевого профілю.
Цей ізоляційно-утеплювальний матеріал відрізняється такими плюсами:
- екологічністю;
- тривалим терміном експлуатації;
- здатністю пропускати пару та повітря;
- негорючістю;
- стійкістю до гризунів та мікробів.
Негативні моменти використання базальтової вати також є. До їх числа варто віднести високу вартість цього будматеріалу, яка не завжди відповідає його якості. Крім того, даний матеріал не можна назвати стовідсотково безпечним з точки зору екологічності. Більшість виробників додають до складу відповідної мінвати формальдегіди – ці сполучні компоненти є токсичними.
Аналогом базальтової вати є скловата, що виготовляється зі склониток. Цей мінеральний утеплювач має такі ж самі плюси й мінуси та сфери застосування, як і вата базальтова.