На Рівненщині розташоване одне з наймальовничіших озер України – озеро Біле. Воно є другим за розміром у області (перше місце займає озеро Нобель). Розташоване у Вараському районі, відстань від Рівного – 150 кілометрів, від Луцька – 90 кілометрів. По дорозі до озера можна побачити Рівненську атомну станцію. Останніми роками дорога до водойми була у плачевному стані, але зараз її якість покращилася.
Унікальне і корисне озеро Біле
Біле озеро утворилося під дією льодовика, який існував тут під час Дніпровського зледеніння. Озеро має карстове походження. В нього є дві улоговини, глибина яких 22 і 26 метрів. Максимальна глибина Білого – 34 метри.
Озеро розташоване недалеко від села Рудка. Воно лежить посеред лісу, оточене незайманою природою і болотом. Знаходиться між річками Стир та Веселуха. Озеро має пологе дно, яке вкрито піском. Вода настільки чиста, що навіть на великий глибині можна побачити дно. До глибини 2,5-3 метри можна розгледіти вміст дна. Середня глибина – близько 10 метрів.
Живиться Біле за допомогою підземних вод. Є теплі та холодні джерела. Уже починаючи з глибини 8 метрів, озеро має сталу температуру. Під час морозів озеро не замерзає повністю.
Тут є велика кількість рослин, тварин, риби. Можна ловити карасів, йоржів, плитку, щуку, окуня, а також вугра. Загалом, вчені нарахували у водоймі 22 види різноманітних риб. Ще у 60-х роках минулого століття рибу можна було ловити за допомогою саморобного ковша, просто зачерпнувши воду.
Тут дуже багато качок, гусей, бобрів. Є ондатри, вовки, вужі, лисиці. А ще тут є чимало рідкісних рослин. Наприклад, коручка болотна, осика, сосна, цмин пісковий та інші.
Чисте повітря є дуже цілющим, але особливу увагу варто приділити воді. Адже вона дійсно унікальна. Бо у ній величезний вміст гліцерину (6 мг на літр води). Вода здається дуже шовковистою, вона здатна загоювати рани, омолоджувати, покращувати стан шкіри, лікувати дерматологічні захворювання.
За часів Польщі до озера навіть побудували вузькоколійну залізну дорогу. Нею воду цистернами возили до Варшави. Кажуть, що її використовували для лікування дружини Пілсудського. А в часи повстанського руху, вода допомагала заживляти рани пораненим, та лікувала коней.
Як дістатися до озера Біле?
Доїхати до озера можна звичайним маршрутним таксі з міста Рівного або Вараш. Якщо ж добиратися своїм транспортом, то варто їхати так званою «Варшавкою», а тоді повернути у селі Полиці. В селі Суховоля треба повернути ліворуч до населеного пункту Стара Рафалівка. Озеро розміщено біля села Рудка.
Саме озеро не дуже порадує інфраструктурою. Ту є туристична база, можна знімати будиночки, харчуватися у місцевій їдальні. Ціни середні: від 200 до 400 гривень з людини. Є будиночки без умов, а є зі всім необхідним.
Часто на Біле озеро приїжджають ті, хто хоче пожити в наметах, насолодитися єднанням з природою. В такому випадку треба бути готовим до того, що відповідних санітарно-побутових умов не створено. І це може бути причиною різних неприємностей і навіть кишкових захворювань.
На озері можна кататися на катамарані, човні, рибалити, грати в ігри. Туристи люблять збирати гриби, трави, ловити рибу, готувати з неї юшку на багатті. Багато відпочивальників особливо захоплюються заходом сонця, чистим повітрям, тишею та незайманістю природи.
Але з собою обов’язково варто брати питну воду, продукти, адже в місцевих магазинах ціни вищі. Тут також багато місцевих «забігайлівок», які можуть бути неприємністю під час відпочинку. Адже користувачі послуг таких «генделиків» люблять поводити себе неадекватно.
Загалом, озеро Біле – це куточок, який тільки почали відкривати. Тут є туристи, але їх не настільки багато як на інших туристично відомих водоймах. Озеро загублене серед лісу, певну «перчинку» додає наявність атомної станції недалеко.
В кінці липня щорічно на озері проводився конкурс пісні для молоді. Тут можна зустріти в основному жителів Рівненщини і Волині. Але, зважаючи на останні події, на Біле починають приїжджати жителі зі всієї України.
Озеро Біле може подарувати багато приємних емоцій та насолоди. Потрібно правильно підготуватись до відпочинку на ньому, і можна сміливо вирушати у подорож.