Українські Карпати є регіоном з особливим ландшафтом та багатьма унікальними природними пам’ятками, що манять допитливих мандрівників.
Одним із таких дивовижних об’єктів є озеро Несамовите. Детально про цю принадну туристичну локацію, яку називають «морським оком» та добре знають далеко за межами нашої країни, розповідається далі.
Географія й особливості
Місцем розташування даної водойми є Галичина, Івано-Франківська область, точніше, Карпатський національний парк, що в цьому регіоні знаходиться.
Унікальність відповідного гідрологічного об’єкту – в надзвичайній висоті, що становить близько 1750 метрів над рівнем моря. Розлилося таке відносно невелике озерце завдовжки 88 метрів та шириною 45 метрів в улоговині, яку дослідники називають льодовиковим каром.
Місцевість, де знаходиться Несамовите озеро, сусідує зі східними схилами гори Туркул, що відноситься до хребта Чорногірського. Поблизу цієї пам’ятки пролягають гірські масиви Малі та Великі Козли. Тутешній ландшафт являє собою гострі й неприступні скелі. Він перетинає долину, поділяючи її на три зони. В одній із цих ділянок і можна знайти відповідне озерце льодовикового походження.
Територія долини, що оточує даний об’єкт, демонструє яскравий контраст із довколишніми горами. Вона досить велика та рівна, в теплу пору року покрита яскравими гірськими квітами, за якими височіють пухнасті альпійські сосни. Але сніговий покрив тут може лежати до середини квітня.
Тваринний світ на заповідній території, де знаходиться Несамовите озеро, є різноманітним та багатим. Тут можна зустрітися з бурим велетнем-ведмедем, вепром, благородними оленями й прудкими куницями. А ще цей куточок є осередком мешкання багатьох, в тому числі червонокнижних, птахів – глухарів, сапсанів, білозубих та чорних дроздів та завирушок. Трапляються мандрівникам у такій місцевості й земноводні – кумедні трав’яні жаби та прудкі плямисті саламандри.
Загальна площа високогірного озерця складає близько 0,3 га, а глибина його здебільшого невелика – від 1 до 1,5 метрів.
Легенди та містичні історії
Гіди під час екскурсійних турів до цієї загадкової локації обов’язково розповідають туристам легенди про озеро Несамовите.
Якщо вірити одному з таких переказів, кинутий в озерну воду камінь здатен спричинити негоду з ураганним шквальним вітром та сильною зливою.
Інша містична історія розповідає про те, що в цю водойму потрапляють душі самовбивць, утоплеників та злочинців, які позбавили життя інших людей. Ця легенда також застерігає відвідувачів даної пам’ятки від кидання в її воду каміння. Буцімто від цього будуть потривожені душі грішників. Тоді має з’явитися привид білого вершника на білому коні. Він почне гарцювати довкола. Від сильних ударів кінських копит скелі почнуть руйнуватися, втрачаючи відколоті крижані глиби.
А ще, потривоживши безодню вод озера Несамовите (Карпати), можна змусити вискочити з неї на білий світ грішні душі. Тоді розлючені грішники прямують до вершин гір, наповнюють там величезні торби льодом. Потім вони перетворюються на темні хмари та розпливаються над горами. А коли починають розв’язувати свої міхи, йде град.
Цікаво, що в цьому місці несподіване й раптове виникнення негод та природних стихій із градом є справді доволі частим явищем.
Ще одна карпатська легенда розказує, що гроза та град – це традиційні атрибути привітання для нової душі, що потрапила до відповідної водойми через свою гріховну смерть.
Маршрут до озера Несамовите
Стартовою точкою цього шляху загальною протяжністю 6 км є турбаза «Заросляк». Триває така подорож зазвичай протягом трьох годин.
Особливо складною її назвати не можна, тому багато туристів вирушають цим маршрутом разом із дітьми шкільного віку.
Спершу мандрівники прямують в південного напрямку до річки Прут, а перейшовши через неї мостом, тримають курс на вершину гори Пожижевська. У цьому місці знаходиться метеостанція Карпатського інституту Екології – більшість туристів її відвідують.
Продовжується дорога в південно-західному напрямку. Після того як мандрівники проминуть сосновий бір, похід до озера Несамовите продовжується старою, побудованою ще за часів Австро-Угорщини, дорогою. Відповідний шлях пролягає між горами Пожижевська та Данцеж.
Незабаром туристи опиняються на оглядовому майданчику, з якого відкриваються неперевершені панорамні краєвиди. Після цього подорожні тримають курс на потічок Орендарчук, а далі досить густими заростями пробираються до озера Безіменне.
Несамовите, що є фінішною точкою, знаходиться в південно-східному напрямку від нього.
Інший маршрут до цієї гідрологічної пам’ятки є складнішим та довшим. Він стартує в КПП Завоєлля, пролягає через скелі овіяні містикою Шпиці та складає загалом 15 км.
Відпочинок біля озера Несамовите
Як і в інших високогірних водоймах, купитися в ньому небажано. Біля даного об’єкту навіть можна побачити таблички, що офіційно повідомляють про заборону купання.
Але фактом є те, що багато відпочивальників цей припис ігнорують. Прикро й те, що немало туристів ще й залишають біля заповідної пам’ятки сміття.
Найкращий час для походу до цієї локації – ранковий. Зазвичай екскурсійні групи вирушають сюди близько 7.00 години, а назад вони повертаються після обіду, приблизно о 16.00.
Гіди рекомендують перед мандрівкою поснідати, а з собою взяти воду та сухий перекус.
Зазвичай відпочивальники обов’язково фотографуються, відвідуючи Несамовите – фото біля нього виходять дуже ефектними.
Ставити намети коло цієї гідрологічної пам’ятки природи не дозволяється, оскільки розташовується вона на території заповідника. Але і цього правила, на жаль, дотримуються не всі відвідувачі даного туристичного об’єкту.
Знайти питну воду можна трохи вище озера – там знаходиться невеличке джерело.
Як доїхати
Громадським транспортом спочатку слід приїхати до містечка Ворохти та підійти до КПП. Звідси мандрівники мають прямувати до туристичної бази «Заросляк», що знаходиться на відстані 8 км. Добираються попутками, на таксі або пішки.
Можна також приїхати потягом, що йде до Рахова.
Автомобілістам-киянам, яких цікавить як дістатися до озера Несамовите, слід зі столиці їхати трасою, що веде через Житомир та Тернопіль у напрямку Івано-Франківська, а далі через Яремче до Ворохти.
Деякі туристичні автобуси курсують до озера безпосередньо від Ворохти.
Професійних інструкторів, гідів та групові тури можна знати в місті Яремче, Ворохта, Татарів та Микуличин.
Більше про цікаві місця читайте в рубриці Туризм на нашому порталі.