На Львівщині є чудове невелике місто – Червоноград. Його населення – 67 тисяч людей. Воно розташоване всього за 15 кілометрів від польського кордону і має давню історію. Зараз місто відоме як головний центр Галицько-Волинського вугільного басейну. Лежить на річці Західний Буг. До Львова – 70 кілометрів. Зараз ведуться розмови про те, що місто не може мати свою нинішню назву, адже вона напряму асоціюється з радянською владою. Тому йдуть дебати про перейменування Червонограда.
Перейменування Червонограда: як містяни обиратимуть нову назву?
Наталія Глаговська – чиновниця з Червоноградської міської ради розповіла, що з 2 по 12 жовтня мешканці міста висловлювали свою думку про те як його варто перейменувати. Для цього обрали два шляхи. Містяни могли проголосувати на електронній платформі. Або прийти на громадські консультації, які відбулися в Народному домі 8 жовтня.
Щодо перейменування міста, то було дуже багато пропозицій і назв. Їх всі взяли до уваги. Відкинули лише ті, які були відверто образливими або неприйнятними. Наприклад, якийсь жартівник запропонував перейменувати Червоноград на Торонто. Така пропозиція була відхилена. А ось інша – назвати місто «Червень» – пройшла. Аргументом було те, що колись на цьому місці були Червенські городи.
При цьому, як зазначає чиновниця, на громадських консультаціях більшість людей були проти того, щоб перейменовувати місто. Про те, чи буде змінена назва, стане відомо вже скоро. Адже з 25 жовтня по 2 листопада проходить голосування за перейменування Червонограда. У ньому мають взяти участь приблизно 10 тисяч людей. Але точну цифру назвати у міськраді не можуть.
Як можуть перейменувати Червоноград? Варіанти назв
Обиратимуть містяни серед 14-ти найпопулярніших назв:
- Бобинськ – на честь українського поета і журналіста Василя Бобинського, який народився у цьому місті. Він відомий першими збірками української еротичної поезії. Представник «розстріляного відродження». Був знищений у ГУЛАЗі.
- Буг – на честь річки.
- Бужани – на честь людей, які проживають біля річки Буг.
- Бужанськ – відповідно до річки.
- Клюсів – село, яке розташовувалося на лівому березі річки західний Буг ще до виникнення на цього території міста. Після Другої світової війни місцевих жителів переселили на територію Радянського Союзу, а будинки селян поляки розібрали на дрова. На той момент це була територія Польщі, яка у 1951 році відійшла до СРСР. На місці селах зараз знаходиться Червоноградська школа номер 1.
- Кристинопіль – це давня назва Червонограда. Вона була офіційною з 1692 року по 3 листопада 1951 року.
- Христинопіль – у минулому столітті народ використовував для найменування Червонограду саме цю назву.
- Новий Двір.
- Червень.
- Шевченко – на честь українського поета.
- Сагайдачний – на честь гетьмана.
- Українослав.
- Шептицький – саме у Кристинопільському монастирі 14 серпня 1892 року Андрей Шептицький склав вічні обіти.
- Червоноград.
У голосуваннях на перейменування міста зможуть взяти участь навіть ті містяни, які зараз воюють. Для цього застосують ІD-банкінг. Ті мешканці Червонограда, які не використовують новітні технології, зможуть проголосувати у чотирьох міських бібліотеках. Там їм допоможуть проголосувати на онлайн-платформах.
Після того як голосування відбудуться, питання розглядатиме сесія міської ради. Якщо й тут не буде досягнуто згоди, то місто отримає свою історичну назву – Кристинопіль. Саме таку назву пропонує Верховна Рада України.