Навколишній світ у більший мірі агресивно налаштований на організм людини. Мова про вплив бактерій, вірусів та грибків. Саме тому практично всі замислюються над тим, як зміцнити імунітет. Особливо це стосується періоду, коли змінюються сезони, адже саме в такий «перехідний» час імунітету дійсно слід приділяти найбільше уваги. Тож пропонуємо поговорити на цю тему більш детально.
Насамперед слід сказати, що дуже корисним вважається відпочинок на свіжому повітрі, незалежно від того літо зараз, чи зима. Саме тому велика кількість людей обирає для себе регулярний відпочинок в Карпатах. Через чисте, вологе та цілюще повітря, яке перешкоджає розмноженню цвілі, бактерій та вірусів, а також забезпечує здоров’я шкіри та органів дихання ця місцевість сміло вважається варіантом №1 для зміцнення імунітету. Тим більше, що завжди можна обрати доступний та комфортний готель в Буковелі і оздоровитись всією родиною. Навіть лікарі стверджують, що при наявності простуди або температури без особливих ускладнень дуже корисно прогулятись та подихати, таким чином людина швидше одужує. Крім цього мальовничі пейзажі, неймовірна природа та спа в Карпатах зроблять відпочинок незабутнім.
А тепер давайте розбиратись, яким чином можна зміцнити свій імунітет перед зміною сезонів, адже пік захворюваності припадає саме на цей час.
Види імунітету
Загалом можна виділити декілька основних видів, а саме:
- Природній – коли організм бореться самостійно.
- Штучний – досягається за допомогою медичних маніпуляцій (вакцини, пігулки, імуномодулючі краплі тощо).
- Придбаний – коли людина перенесла певну хворобу і більше не може заразитись (яскравий приклад – вітрянка).
У кожної людини даний механізм вроджений та працює однаково, проте також існують природні бар’єри, які не дозволяють потрапити негативному всередину. Це слизові оболонки, шкіра, рефлекси (чхання, блювота, кашель), хімічні виділення (ферменти кишківника, піт, шлунковий сік, сльози). Але, коли бактерії або віруси все ж дістались до організму на захист вступають лейкоцити, нейтрофіли, фагоцити, еозинофіли, базофіли. Для того, щоб все працювало як треба, необхідне зміцнення імунітету, турбота про власне здоров’я, вживання вітамінів (коли авітаміноз, який найчастіше трапляється на початку весни) та збалансоване харчування.
Основні вороги імунітету
Більшість суспільства сьогодні на жаль має послаблену імунну систему. Шкідливі викиди в повітрі, ненормований робочий день, безліч питань й справ протягом дня, відповідно незбалансоване харчування та безліч іншого – це все і є прямими причинами.
Чому знижується імунітет? – питання доволі часте. Відповідей на нього може бути не один десяток, проте найпоширенішими є наступні:
- Хронічне недосипання.
- Шкідливі звички (куріння, алкоголь).
- Відсутність спортивної активності або рухливого способу життя.
- Вживання шкідливої їжі на постійній основі (фаст-фуди, газовані, солодкі напої, дуже жирні, гострі або солоні продукти).
- Затяжні депресії та постійний стрес.
- Пересихання слизових оболонок носоглотки.
- Зловживання цукром.
- Вживання недостатньої кількості звичайної питної води (зневоднення).
Тому, якщо ви почали міркувати як підвищити імунітет, то всі вище наведені чинники потрібно викреслювати зі свого життя якомога швидше. В інакшому випадку навіть лікарські засоби можуть виявитись не ефективними.
Головні вимоги для харчування
Звісно, в першу чергу треба виключити шкідливі страви та налагодити харчування, особливо важливо це у випадку, якщо вас цікавить як підготувати організм до зими. Спочатку треба збалансувати своє меню та включити необхідні продукти:
- м’ясо птиці або телятини (в ньому багато білка, цинку, селену та вітамінів груп А, В, Е); теж саме стосується й печінки (куряча, теляча) вона значно підіймає гемоглобін; червона риба стане джерелом фосфору, жирних кислот та йоду;
- для збільшення вітаміну С треба вживати цитрусові, наприклад, у звичайній квашеній капусті його більше, ніж у лимоні;
- яйця – це взагалі джерело багатьох вітамінів, мінералів та мікроелементів, у помірній кількості їх можна їсти щодня;
- обов’язково до кожного прийому їжі треба додавати зелень та овочі (клітковина та мінерали);
- смажену картоплю краще замінити на складні вуглеводи, для цього підійдуть різноманітні каші;
В аптеках можна придбати різні комплекси вітамінів, а також риб’ячий жир (в ньому багато вітаміну D, а взимку у багатьох спостерігається його нестача через похмурі дні без сонця). Проте пам’ятайте, що прийом всіх медичних препаратів слід узгоджувати з лікарем!
З доступних фруктів у щоденний раціон варто включати яблука, ківі та банани. Не забувайте й про класику – найкращі продукти для імунітету та захисники від вірусів – це часник, лимон, імбир, мед та цибуля.
Для профілактики простуди можна вживати по одному зубчику часнику кожного дня та додавати сиру цибулю до страв. З лимону та імбиру зробити відвар, почекати коли він настоїться, охолоне й додати меду, пити зранку та вечорі.
Звичайно, засоби для зміцнення імунітету на цьому не закінчуються, але харчування має найважливішу роль, тому розпочинати треба саме з налагодження раціону.
Спорт та активний спосіб життя
Фізичні вправи покращують кровопостачання всіх органів та систем, підвищують рівень кисню, поліпшують обмінні процеси в тканинах, збільшують синтез імуноглобулінів, кількість Т-лімфоцитів, які якраз забезпечують першу лінію від застуд та хвороб.
А ще спортивні навантаження значно знижують рівень стресу та гормону кортизол. Після занять покращується настрій та загальне самопочуття. Підійдуть різні вправи, починаючи зі звичайної ранкової гімнастики та закінчуючи відвідуванням залу, танців чи аеробіки.
Для організму найкраще, коли тренування проходить на відкритому просторі, навіть при низьких температурах, але починати треба поступово (не варто робити першу свою пробіжку при мінусовій температурі, дайте організму звикнути). Багато хто плутає загартування з підвищенням імунітету, це зовсім різні речі. Чи допомагає закалювання імунній системі? Ні, особливо при її поганому та виснаженому стані. Воно дає змогу звикнути до перепадів температур, надати загальний тонус, випрацювати стійкість до холоду, тренувати волю та дисципліну й загально зміцнити організм. У більшості випадків незагартовані люди після виконання таких процедур застуджуються.
Якщо після важкого дня у вас дійсно немає сил на спорт, достатньо буде хоча б 30 хвилин просто погуляти на свіжому повітрі.
Як не захворіти?
Помічали, що деякі дорослі та діти дуже часто хворіють, а інші практично ні? Так, саме за це відповідає наша імунна система, та у всіх вона по різному реагує на загрозу. Дамо кілька рекомендацій, як уникнути застуди восени та взимку:
- Вироблення головних ворогів недугів (лейкоцитів) відбувається саме вночі, тому спати треба не менше 7-8 годин, а лягати не пізно, з 22-23 починає синтезуватись важливий гормон мелатонін.
- Займатись фізичною активністю треба постійно (регулярно).
- Варто пити достатню кількість води, для дорослої людини це 1,5-2 літра на день.
- Одягатись завжди слід по погоді. Наприклад, при їзді у транспорті або активній ходьбі може стати жарко у надмірно теплому одязі й людина починає пітніти, подув сильний вітер – і зранку вже відчувається нежить.
- У пік захворювань краще уникати скупчень великої кількості людей.
- Прийом профілактичних препаратів з аптек – це спірне питання, хтось в них вірить, а хтось ні, вирішує кожен самостійно, й звісно краще це робити після консультації з лікарем.
- Частіше гуляйте на відкритих просторах.
- Не чіпайте брудними руками обличчя, рот, ніс та очі.
- Робіть частіше вологе прибирання та провітрюйте переміщення, особливо на роботі.
Ще не слід забувати про щорічну вакцинацію. Так, вакцинація від грипу є ефективним способом профілактики та зменшення ризику ускладнень. Особливо важливо це для людей із підвищеним ризиком тяжкого перебігу захворювань. У такій ситуації думки в багатьох різняться, хтось категорично проти, інші ж спокійно використовують такий метод.
Буває й так, що маючи всі необхідні знаннях як підтримати організм при зміні погоди та ретельно слідуючи всім важливим моментам, люди все одно хворіють. Від цього, на жаль, не застрахований ніхто. Але важкість, тривалість та перебіг простуди чи ОРВІ насамперед залежить від імунної системи. Тому дбати про здоров’я та піклуватись про свій імунітет треба протягом всього року, ведучи при цьому максимально здоровий спосіб життя.
Висновок
Міцний імунітет – це про цілий комплекс заходів. Не достатньо відвідувати тренажерний зал, і при цьому ввечері їсти бургери та запивати їх газованим напоєм. Крім того, людина, яка має шкідливі звички, відповідно й має значно більшу вразливість до хвороби, навіть попри те, що вона тренується та правильно харчується. Досягти високої стійкості до вірусів можна тільки завдяки здоровому способу життя!
Тепер ви знаєте як зміцнити свій імунітет! Пам’ятайте, що набуття всього кількох корисних звичок може кардинально змінити реакцію організму на недуги. Будьте здорові!