На початку повномасштабної війни ринок нерухомого майна та будівництва майже повністю встав на паузу по всій раїні. Міністерство юстиції заблокувало доступ до майнових реєстрів, щоб запобігти незаконному захопленню житла. Купити нерухомість на вторинному ринку було небезпечно, оскільки не було можливості перевірити, чи не було накладено арешт на майно, чи дійсно той, хто продає, є власником квадратних метрів, чи перебуває він у шлюбі, чи потрібно отримувати згоду його чи її партнера.
За таких обставин оптимальним виходом була купівля нового житла у надійного забудовника в цьому районі. Як правило, це була перша угода, в квартирі ніхто не жив і не було іпотеки. Угода оформлялася шляхом підписання договору попередньої купівлі-продажу, який засвідчувався нотаріально.
На початку травня 2022 року реєстрація частково відновилася на вільних від конфлікту територіях. Відновилося будівництво, розпочалися продажі, і українці все більше цікавляться купівлею нерухомості. Забудовники та агенти адаптувались до нової реальності і починають вживати антикризових заходів для подальшого розвитку. Оскільки немає бажання платити непомірну орендну плату, українці вже планують на кілька років вперед і вирішують робити інвестиції в нерухоме майно в інших безпечних частинах країни.
Поточна ситуація з будівництвом та вартістю квадратних метрів в Україні
Будівництво на Заході країни майже не зупинялося: На Закарпатті продовжували будувати нові квартири навіть під час активних бойових дій у березні-квітні 2022 року, а завдяки компаніям, які працюють безперебійно, попит на квадратні метри у регіоні збільшився з початку війни.
Згідно зі статистичними даними, станом на середину минулого року більшість девелоперів розпочали продаж в Ужгороді та регіоні (98%). Компанії у Львівській (91%), Тернопільській (95%) та Івано-Франківській (93%) областях продовжували працювати з майже однаковою активністю.
Попит на нову нерухомість поступово відновлювався після двох місяців стагнації, а ціни відповідно зростали: З травня минулого року вартість квадратних метрів почала зростати на 4-5% щомісяця, набагато швидше, ніж зазвичай. На ціни на нерухомість наразі впливають зростаючі ризики, збільшення вартості будматеріалів, складна логістика та економічний стан країни загалом.
Наразі вартість нерухомості підтримуються переважно очікуваннями продавців, а не попитом. Втім, активність на ринку дарує оптимізм і надію. У Києві значна частина девелоперів утримує ціни на рівні, який був до повномасштабного вторгнення – в середньому 1300-1400 доларів США за квадратний метр. Ціни на житло економ- і комфорт-класу повернулися до лютневого рівня, тоді як ціни на бізнес-клас у столиці дещо знизилися. Західна Україна наразі лідирує серед тих, хто бажає інвестувати в нерухомість, оскільки безпека та віддаленість від російського кордону стали найбільш важливими факторами при купівлі нерухомості. Завдяки зростаючому попиту середня ціна квадратного метра нового житла у Львові зросла на 90 доларів США порівняно з лютим для всіх категорій житла і зараз становить приблизно 1200-1300 доларів США за квадратний метр.
Де сьогодні найкраще інвестувати в нерухомість?
За приблизними підрахунками, з 24 лютого на Захід нашої країни переїхало майже мільйон людей. Спочатку українці були готові орендувати житло за будь-яку ціну в надії, що ситуація швидко вирішиться: попит на оренду житла в перші місяці війни зріс на 373% у Тернопільській області, 316% на Закарпатті та 280% у Хмельницькій області.
Під час війни мало хто замислюється про купівлю нового житла не для того, щоб жити, а щоб вижити. Проте час йде і українці почали думати про своє майбутнє. Багато людей попрямували на Закарпаття, де повітряні нальоти трапляються рідко, а регіон знаходиться в двох кроках від Європи. У регіоні немає промислових підприємств, повітря – чистіше, ніж будь-де, гарний клімат.
Ужгород, центр Закарпаття, є найменшим обласним центром в Україні, з приємними вулицями, мальовничими набережними та сакурами. Закарпаття межує з Словаччиною, Угорщиною та Румунією, що робить Ужгород багатонаціональним містом. Однак Ужгород є одним з безпечних міст України, оскільки він максимально віддалений від російського кордону.
Не тільки географія, але й настрій та менталітет його мешканців є дуже європейським. У складні для країни часи привітні та чуйні мешканці Ужгорода з радістю приймають своїх співвітчизників, які втратили домівки або втекли від обстрілів та вибухів в інших регіонах. Багато молоді, яка переїхала на Закарпаття із зон конфлікту або повернулася з Європи, прийняли рішення почати нове життя саме тут.
Купити нерухомість: яке житло поширене у воєнний час?
За статистичними даними, зараз люди жваво цікавляться оселями великої квадратури – з двома і більше кімнатами. Багато українців шукають нерухомість, в яку можна швидко заселитися, оскільки не мають часу або розкоші, щоб виїхати самостійно. Але таких об’єктів на ринку було дуже мало. Тому ми вирішили самі відремонтувати квартири і продавати їх готовими до заселення.
Оскільки нерезиденти наразі є найактивнішими покупцями нерухомості, агенції активно допомагають їм зорієнтуватися в місті та знайти житло, яке відповідає їхнім індивідуальним потребам та вподобанням. Вони можуть купити нерухомість – добре обладнані квартири в житлових комплексах – від двокімнатних квартир до пентхаусів, від квартир у центрі міста до затишних котеджів.
Купити нерухомість: тренди українського ринку
Фахівці прогнозують, що великою проблемою скоро року стане дефіцит же спорудженого житла. Зниження об’ємів будівництва пов’язане з призупиненням будівельних робіт, великою кількістю знесених будинків, процесом переселення, зростанням цін на будівельні матеріали та дефіцитом робочої сили.
Зараз компанії-забудовники добудовують проекти на завершальних стадіях будівництва без необхідності інвестування значних сум. Забудовники, які мають достатньо коштів і ресурсів, також продовжуватимуть активну діяльність. Однак наразі в Україні відсутні комерційні інвестиції в нове будівництво, а дефіцит готового житла очікується вже у 2023 році, оскільки НБУ підвищив облікову ставку до 25%, що значно ускладнить програму фінансування як для девелоперів, так і для потенційних покупців квадратних метрів.
На цінові тенденції на ринку нерухомості впливатиме зниження попиту та пропозиції на житло, а також зростання собівартості спорудження. Держава зосередиться на будівництві та відновленні сель для постраждалого населення і спрямує більшу частину своїх інвестицій саме туди. У нестабільні часи люди бояться втратити свої заощадження. Тому інвестиції в нерухомість, вартість якої постійно зростає, є найбільш розумним і перспективним варіантом вкладення коштів. Адже квартиру або будинок завжди можна продати, здати в оренду або використовувати у власних цілях.
Під час війни багато розмов про вторинне житло. Саме воно дає можливість одразу переїхати та проживати в ньому, що є вигідним для переселенців. Зорієнтуватись в новому місті допомагає агентство нерухомості. Так як самому зрозуміти, який район та забудовник є безпечним дуже складно.