Ціни на таке класичне пальне для автомобілів, як бензин та дизпаливо, надзвичайно високі й не залишаються стабільними. Саме тому в тренді газобалонне обладнання (ГБО), що дає можливість використання в якості палива для машини скрапленого нафтового газу – LPG.
Пропонований текст пояснює, що таке ГБО на авто, містить актуальну інформацію щодо плюсів та мінусів відповідної установки та знайомить з важливими аспектами її використання.
Призначення, комплектація, специфіка монтажу
ГБО є комплектом пристроїв, який монтують на авто з метою можливості роботи його бензинового ДВЗ на альтернативному, газовому паливі. Комплектація такого приладу складається з газового балона, редуктора, що перетворює відповідне рідке пальне на газоподібне, й форсунок, які забезпечують впорскування пропан-бутану в мотор.
Елементами з’єднання комплектуючих даної установки є два клапани, трубки та фільтри. Регулюється робота форсунок за допомогою встановленого окремо електронного блоку.
Умовою установлення даного обладнання є налаштовування блоку керування. Це пов’язано з меншою кількістю енергії, яку виділяє під час згоряння газ, порівняно з бензиновим паливом. Щоб двигун не втратив потужність, майстер, який ставить ГБО, має програмно збільшити подачу пропан-бутану для забезпечення оптимального балансу між збільшенням витрат пального та підвищенням віддачі ДВЗ.
Пріоритетні особливості
Варто назвати як мінімум чотири переваги ГБО в автомобілі,
- Нижча вартість палива. Ціна скрапленого газу майже вдвічі дешевша від бензину марки А-95. Це засвідчує на користь рентабельності газового обладнання навіть з урахуванням того, що двигун споживає пропан-бутану приблизно на 15-20% більше, ніж бензинового палива. Щоб розрахувати відсоток економії в результаті встановлення ГБО, варто зайти на сайт будь-якої компанії, яка займається відповідним сервісом. Зазвичай на відповідних порталах є калькулятори, що дозволяють зробити такі розрахунки відповідно до конкретної марки й моделі авто. У будь-якому випадку газ на авто – це можливість заощадити кошти на пальне.
- Підвищення ресурсу двигуна. Бензин, особливо в непрогрітому моторі, здатен змивати зі стінок циліндрів шар мастила. Це викликає тертя, що призводить до зношення агрегату. Такого ризику позбавлено авто з ГБО. А оскільки у скрапленого нафтового газу октанове число вище, ніж у бензину, детонація в циліндрах мотору автівки на газі відсутня. Це також подовжує термін експлуатації автомобільного ДВЗ.
- Збільшення ресурсу мастила. Наслідком роботи машини на бензині стає швидке старіння оливи двигуна через швидке підвищення її кислотності та в’язкості. Автомобілістам, які розмірковують, чи варто ставити газ на авто, слід знати, що паливо LPG здатне довше зберігати мастильний матеріал у вихідному стані, не позбавляючи мотора необхідного захисту. Тож машини з ГБО потребують заміни мастила рідше.
- Максимум незалежності. Її отримує авто, що обладнане двома баками і двома паличними системами. Результат – можливість більшого пробігу без дозаправки та використання палива, відповідно власному вибору, можливостям та гаманцю. Автомашина, доповнена газовим обладнанням, відрізняється підвищеною надійністю.
Усі ці плюси й зумовлюють ріст популярності газового обладнання для автомобілів. За даними аналітиків, минулого року воно було встановлене на близько 40 тисячах українських легкових машин.
Мінуси автомобіля на газу
- Деякі негативні моменти використання LPG у авто також мають місце. До їх числа відносяться такі нюанси:
- висока вартість монтажу ГБО – багатьом нашим співвітчизникам вона попросту не по кишені, хоча ці гроші за рахунок економії пального та оливи до автовласника повертаються приблизно впродовж 1,5 – 2 років;
- необхідність підвищеного контролю до налаштування системи клапанів – особливо даний момент стосується моторів, що в ГРМ не мають гідрокомпенсаторів;
громіздкість балону – цей резервуар для палива займає значну частину багажника, через що водіям доводиться відчувати певний дискомфорт; - газове техобслуговування – перераховуючи недоліки газового палива на авто, не можна ігнорувати того, що ГБО потребує через кожні 10-15 тисяч пробігу машини заміни фільтрів фракцій газу та професійного моніторингу герметичності системи й стану з’єднань.
- Такий сервіс, а також контроль стану свічок запалювання разом із дротами та повітряного фільтра забезпечують спеціалізовані СТО.
- Крім того, на певні моделі автомобільної техніки, що має високотехнологічні двигуни, монтаж газового обладнання є надскладною процедурою.
- Досить часто українські автомобілісти відмовляються від ідеї переведення свого улюбленого «залізного коника» на LPG, дізнавшись, скільки коштує поставити газ на авто – ця сума виявляється для них надто великою. Обходиться таке актуальне рішення власникам сучасних інжекторних моделей приблизно в 600-700 доларів.
Поширені міфи
Нерідко автолюбителі утримуються від переведення своєї машини на газове паливо, бо довіряють розповсюдженим чуткам, які насправді є не більше, ніж упередженнями.
Наприклад, має місце міф про те, що газове обладнання в авто – це небезпечно, бо воно може вибухнути. Насправді така думка є хибною. Балон має більшу міцність та надійність, аніж бензобак. Навіть якщо станеться загоряння автівки, ГБО в ній не вибухне, завдяки наявності спеціального запобіжного клапану. Цей елемент забезпечить стравлення тиску, якщо температура зросте.
Інші пояснюють, чому не потрібно переводити автомобіль на газ, імовірністю поганого запаху газу в салоні. Насправді відповідна імовірність існує виключно в разі несправності відповідного обладнання або неправильного його налаштування. Реально почути запах газу водій та пасажири можуть тільки в момент заправки машини на АЗС, коли автомобіль знаходиться поряд із колонкою.
Ще один міф розповідає про шкоду, якої нібито завдає газ мотору машини. Існують одиниці двигунів, яким дійсно відповідне обладнання може зашкодити – цей нюанс відомий фахівцям, що займаються монтажем таких установок. У решті випадків ГБО навпаки, подовжує термін експлуатації ДВЗ, про що вже йшлося вище.
На які авто не можна ставити ГБО?
Рішення встановити відповідне обладнання є сумнівним для авто, що застосовують двигуни з турбонаддувом. Також не рекомендуються газові установки машинам із моторами з системою безпосереднього впорскування газу, яку називають TSI.
У принципі, для останніх газифікація можлива за умови високого професіоналізму майстра. Досвідчений та кваліфікований фахівець здатен установити на такий автомобіль ГБО (ціна його послуги в даному випадку буде дуже високою).
Існує кілька моделей бензинових автомобільних двигунів, монтаж газового обладнання для яких вимагає додаткового встановлення спеціальних пристроїв для охолодження та змащення газорозподільного механізму – це ускладнює процес монтажу та підвищує його вартість.
Більше про автомобілі читайте на нашому порталі.