Професії сфери обслуговування ніколи не втрачають популярності й у всі часи, незалежно від епохи та соціально-політичних умов, є затребуваними.
Цей текст розповість про роботу, яка має безпосереднє відношення до транспортного сервісу. Він надасть об’єктивну інформацію про особливості професії таксиста, про те, скільки реально заробити в таксі в різних регіонах України, а також повідомить про плюси й недоліки професійної діяльності даного роду.
Специфіка роботи таксистом
Така професія має на меті комерційне перевезення пасажирів у межах конкретної території. Зазвичай більшість таксистів обслуговують певне місто та передміську зону.
Відповідні робочі обов’язки потребують від цих водіїв відмінного знання цієї місцевості та орієнтування на ній, а також уміння знаходити оптимальні маршрути.
Ключове завдання працівника служби таксі – забезпечити своєчасне та комфортне доставляння клієнтів за визначеною адресою.
Таксиста-професіонала не можуть застати зненацька непередбачувані ситуації. Але яким би вмілим та досвідченим не був водій таксі, існує ряд причин, що не залежать від нього, але знижують якість обслуговування пасажирів.
До таких факторів відносять поганий стан дорожнього покриття, наявність дорожніх заторів у години пік, аварії на дорогах, що перешкоджають руху іншого транспорту, та складні погодні умови.
Зараз таксисти керуються даними, що надають GPS-навігатори. Це високотехнологічне обладнання дозволяє таким водіям працювати в регіонах, віддалених від рідного міста, а ще економити час та сили в дорозі.
Що треба для роботи в таксі
Таксист може працювати як на автомобілі компанії, співробітником якої він є, так і на власній машині. Альтернативне рішення – оренда автівки для відповідних транспортних послуг, у тому числі в таксопарку.
У даній ситуації орендатор має бути готовим до додаткових фінансових витрат, пов’язаних орендною платою за використання наданою компанією транспортного засобу та техобслуговування цієї автомашини.
Якщо йдеться про легальну роботу таксистом, претендент на такий вид комерційної діяльності повинен зробити кілька кроків.
- Отримати водійські права. Мається на увазі посвідчення категорії «В». Такий документ доступний всім громадянам України віком від 18 років, що пройшли медогляд та здали спеціальний іспит (теорій й практику водіння авто) в органах ДАІ.
- Зареєструвати авто. Дана реєстрація засвідчує відповідність автівки передбаченим законодавством вимогам та стандартам. Цей транспортний засіб має пройти техогляд та бути зареєстрованим на ім’я водія або організації, на яку він збирається працювати.
- Отримати ліцензію таксиста. Даний дозвільний документ надають органи місцевого самоврядування. Відповідні повноваження у різних регіонах має місцева адміністрація, транспортний відділ або фірма з послуг таксі, в яку цей водій працевлаштовується.
- Укласти з легальною компанією угоду. У такому договорі прописуються умови співпраці, ціни послуг та інші ключові моменти. Ним підтверджується та засвідчується законність роботи таксиста.
- Оформити водійську карту таксиста. Така вимога може висуватися до людей відповідної професії, що працюють у великих містах. Видається ця карта після надання додаткового пакета документів та оплати відповідного збору.
Крім цього водій таксі повинен строго та беззаперечно дотримуватися ПДР. Він несе відповідальність за безпеку пасажирів.
Скільки заробляє таксист?
За останніми статистичними даними, середня по Україні заробітна плата такого працівника транспортного сервісу складає близько 27500 гривень на місяць.
Найбільше заробляють водії таксопарку у місті Львів та в столиці – 31500 гривень та 30000 гривень на місяць відповідно.
Порівняно меншим є середній щомісячний дохід таксистів Харкова та Запоріжжя – приблизно 25000 гривень та 22500 тисяч гривень.
Важливо знати, що доходи таких фахівців оподатковуються. Тому водії таксі мають вести облік зароблених коштів та виконувати сплату податків відповідно до стандартів, передбачених українським законодавством.
Відповісти точно, скільки можна заробити в таксі на власному авто, практично неможливо. На величину цього заробітку впливає не лише регіон роботи, але й кількість робочих годин та попит на такі транспортні послуги.
Приватним перевізникам пасажирів доводиться витрачатися, окрім пального та витратних матеріалів для поточного технічного обслуговування машини, на мийку та відкладати гроші на амортизацію.
Є й такі таксопаркові компанії, які для своїх співробітників-таксистів пропонують фіксовану зарплату. Деякі водії практикують «лівий» заробіток, але він є протизаконним, ризикованим та небезпечним.
Переваги роботи таксистом
Така професія є популярною, бо вона має декілька вагомих плюсів.
- Можливість самостійного вибору робочого графіка (якщо ці години як такі не передбачені компанією). Водій таксі кількість поїздок та годин на добу, що визначають його кінцевий дохід, здебільшого обирає сам.
- Спілкування з людьми. Дана професія передбачає постійні соціальні контакти, нові знайомства, які можуть виявитися корисними або просто приємними.
- Відсутність постійного контролю з боку керівництва. Така перевага характерна для таксистів, що працюють самі на себе. Вони самостійно приймають рішення, не потребуючи вказівок начальства.
- Можливість здобуття професійного досвіду, побудови кар’єри водія. Багато високопосадовців працівників галузі логістики та інших транспортних сфер у минулому працювали звичайними водіями таксі.
Постійна водійська практика дозволяє таксистам вдосконалювати свої навички керування авто, тому їм буває не важко отримати, наприклад права на керування транспортом інших категорій, вантажівками автобусами.
Мінуси роботи водієм таксі
Недоліки відповідної трудової діяльності також мають місце. Серед них варто назвати такі нюанси:
- відсутність стабільно високого прибутку – добовий дохід таксиста залежить від таких факторів, як день тижня, пора доби, сезон тощо, і попит на його послуги далеко не завжди буває ажіотажним;
- наявність потенційної небезпеки на дорозі – можуть трапитися неадекватні пасажири або аварії, спровоковані учасниками дорожнього руху, що порушують ДТП;
- необхідність витрачати кошти на утримання автомобіля, у тому числі на паливо, мастильні матеріали, технічне обслуговування, амортизацію, запчастини тощо (а якщо машина орендована, доводиться додаткового оплачувати її оренду);
- емоційне навантаження, пов’язане з психологічними та нервовими стресами – їх спричиняють дорожні затори та інші непередбачувані обставини.
Чи варто ставати таксистом та, чи вигідно працювати в таксі, зважаючи на вищеописані плюси й мінуси цієї професії, кожен вирішує сам. Як і будь-яка інша, ця робота має власні позитивні особливості та негативні, сильні сторони та слабкі.
Більше про актуальної інформації читайте в рубриці Бізнес Ідеї на нашому порталі.