Не варто пояснювати, що купити в новобудові, а особливо на вторинному ринку, квартиру – це максимально складно. І пов’язано це не з тим, що багато пропозицій не відповідають дійсності, а через шахрайство з нерухомістю.
Якщо відразу не зрозуміти, що співпрацюєте з шахраями, є всі шанси залишитись без квартири та/або грошей. Розглянемо основні правила для покупців та продавців квартир, які дозволять уникнути більшість проблем, а також мінімізує можливість потрапити на шахраїв.
Не треба поспішати
При купівлі/продажі квартири метушня та поспішність – це те, що має насторожити. Потрібно залишатись максимально спокійним, уважно вивчати всі документи. Юристи рекомендують обов’язково перевіряти статус дієздатності покупця. Перевірка займатиме додатковий час, але мінімізується ризик того, що угода буде визнана недійсною.
Співробітництво суворо за договором
Купівля/продаж квартири за договором – це нормально. Але не варто сліпо погоджуватися з усіма умовами, цілі та наслідки яких ви не до кінця розумієте. Потрібно дотримуватися послідовності, яка прописана в договорі з купівлі/продажу. Ідеально, якщо договір складатиме кваліфікований юрист
Іноді бувають ситуації, коли продавець просить зазначити занижену вартість. Причина такого прохання цілком зрозуміла – економія на податках. Але якщо з такою ініціативною виступає сам покупець, тоді ви маєте справу із шахраєм. Він хоче сплатити лише ту суму, яка зазначена у договорі. Продавцю неможливо буде стягнути неотриману суму.
Пам’ятайте різницю між авансом та завдатком
Більшість людей, які не щодня купують та продають квартири, плутають ці поняття. Завдаток максимально ризиковий для продавця. Якщо з його вини правочин не відбудеться в обумовлені терміни, тоді він має бути повернути покупцю подвійну суму.
Шахраї діють за цікавою схемою: покупець вносить завдаток, після чого просить продавця перенести дату угоди. Продавець йде на поступки, а покупець іде до суду, щоби стягнути подвійну суму завдатку. Нібито через проблеми продавця покупець не зміг купити квартири і переносити терміни ніхто не просив.
Завдаток повинен оформлятися виключно в тому випадку, якщо ви повністю впевнені в покупці і знаєте, що угода відбудеться у встановлені терміни. У всіх інших випадках ваш вибір – це аванс. Передоплата, яка повністю має бути повернена, якщо угоду буде скасовано.
Розраховуйтесь по порядку
Важливо розуміти, що у процесі угоди з нерухомістю найважливіший процес – це стадія розрахунку, а підписання акту прийому-передачі. За допомогою акту підтверджуватиметься виконання зобов’язань за договором, а також відсутність взаємних претензій. Документи підписуються лише після розрахунку. Як посередник при передачі коштів може бути нотаріус або банк. Це все має зазначатися у договорі.
Як бачите, продати чи купити квартиру – це складний процес, який приховує у собі безліч нюансів, зокрема і шахрайство з нерухомістю. А з огляду на те, що там задіяні великі суми грошей, це неодмінно приваблює шахраїв. Потрібно максимально уважно вивчати тих, з ким плануєте співпрацювати, що дозволить уникнути багатьох проблем.