Часник являється однією з найдавніших культур. Він надзвичайно корисний, додає особливого смаку та аромату стравам. В середині літа господині починають викопувати часник. Є озимий та ярий. Озимий зазвичай садять глибокою осінню, а ярий весною. Той часник, який садили «на зиму» часто називають зимовим і використовують для насіння, застосовують у їжу влітку, він необхідний для консервації. Ярий часник намагаються зберігати для холодної пори року. Чим же такий корисний і важливий для організму часник?
Користь часнику
Про даний овоч знають дуже давно. Його використовували у періоди антисанітарії, хвороб і інфекцій. Часто середньовічного лицаря описують як чоловіка від якого гостро пахло часником. Адже, дійсно, він допомагав організму боротися з інфекціями. Навіть під час Першої світової війни часник використовувався як дієвий антисептик у окопах.
Основною діючою речовиною у цьому овочі є аліцин. Саме він дає особливий часниковий аромат. І, до речі, ця речовина вважається першим антибіотиком. Адже він боровся із стафілококами, паразитами, грибками. Для того, щоб ефект був, варто їсти свіжий часник. А, щоб дізнатися чи дійсно буде користь від овоча – достатньо його понюхати. Часник, у якому багато аліцину пахне дуже сильно. Чим гостріший запах – тим більша користь.
У часнику є багато вітамінів, марганець, селен, фосфор, калій, залізо, кальцій, мідь.
Завдяки великій кількості мікроелементів часник допомагає зміцнювати імунітет, ефективно бореться з вірусами і інфекціями. Крім того, вживання часнику допомагає кращому згортанню крові, знижує тиск. А ще китайські вчені довели, що якщо регулярно вживати часник, то можна зменшити ризик захворювань на рак кишечника, шлунка, простати. Для людей похилого віку часник являється справжньою знахідкою, адже попереджує розвиток деменції і хвороби Альцгеймера. Досить корисним цей овоч є і для людей, які хворіють на цукровий діабет, адже контролює вироблення інсуліну.
Вчені доводять, що часник корисний для кишечника, адже допомагає боротися із шкідливими бактеріями. А ще вживання часнику попереджує утворення каменів у жовчному міхурі. Також даний овоч допомагає краще працювати печінці, виводить з неї токсини. Крім того, часник особливо корисний для жінок у період менопаузи. Адже зміцнює кістки.
Часник потрібно вживати з обережністю, незважаючи на те, що він дуже корисний. Адже на нього часто виникає алергія. Також можуть бути проблеми з травленням, діарея. А ще даний овоч не можна їсти тим, у кого серйозні проблеми зі шлунком і кишечником, адже це може бути дуже небезпечно.
Як зберегти часник?
Звісно, щоб овоч був ефективним, його потрібно правильно зберігати. Найбільш корисний саме свіжий часник. Сушений і перероблений часник теж дуже важливий для організму, але він не зрівняється зі свіжим.
Є кілька способів зберігати часник
- Сплести косами. Це один з найдавніших способів. Для цього на часнику не обрізають стебла, а сплітають їх. Зимовий часник зберігають при температурі від -2 до +4 градусів. Літній можна таким чином сушити навіть при температурі +20 градусів.
- У контейнері чи мішку. Це один з найпопулярніших способів зберігання. Стебла з часнику обрізують. Сухі і гарні голівки зберігають у темній прохолодній кімнаті, розкладаючи у мішках, коробках, контейнерах.
- Полотняний мішок. Часник кладеться у мішок і зберігаються у темній прохолодній кімнаті. Потрібно зробити так, щоб поряд не було моркви, картоплі, буряку.
- У скляній банці. Часник варто промити, дуже добре висушити. Можна закладати цілими головками. А можна зубчиками. Банку закривають кришкою і ставлять у прохолодне місце.
- З сіллю. У коробці, банці часник можна пересипати сіллю. Таким чином буде поглинатися волога.
- У борошні. Головки часнику можна обмокнути у борошно, покласти у банку і поставити у холодне місце. Так часник може зберігатися цілий рік.
- У золі. У картонну коробку варто насипати золу (2 сантиметри). Тоді покласти часник, тоді знову золу. Заповнену коробку ставлять у прохолодне місце.
- У цибулинні. Часник можна засипати у коробку з цибулевим лушпинням і таким чином зберігати.
А ще часник добре зберігається у холодильнику. Часто часник зберігають у олії. Для цього очищені зубчики поміщують у скляну банку, заливають олією у ставлять у холодильник. Олійку використовують для салатів і приготування. Таким чином овоч може зберігатися 3 місяці. Так само можна класти зубчики часнику у оцет чи вино. Таким чином він може бути свіжим та смачним 4 місяці.
Звісно, часник можна сушити у спеціальній сушарці. А ще реально робити з нього пюре і теж підсушувати.
Скільки коштує часник?
Насправді, ціна на часник досить висока. Це один з найдорожчих овочів. Знайти на ринку можна озимий і літній часник. Його ціна варіюється від 50 до 250 гривень за кілограм. Помоніторивши ринок, можна зрозуміти, що ціна на часник в середньому становить 90-140 гривень на липень 2023 року.
Викопують озимий часник у середині липня, літній, приблизно у кінці другого літнього місяця – на початку серпня.
Часник – це корисний, ароматний, важливий овоч, який подарує запас вітамінів та покращить здоров’я.