Оренда чи кредит на житло стало сьогодні дуже актуальним питанням. Багато людей замислюються: навіщо щомісяця платити чужим людям, коли є можливість виплачувати власну квартиру чи будинок? Так, це дійсно логічно, але на скільки вигідні, а головне доступні умови кредитування в Україні. Адже довгий час й у наші дні багато людей з острахом ставляться до таких послуг.
В багатьох європейських країнах іпотека на житло більш доступна, громадяни більше соціально захищені, а відсоткові ставки значно нижче. Але це не означає, що в нашій країні придбати нерухомість у кредит не можливо. Тому у цій статті ми ретельно розглянемо це питання, а також виділимо основні умови таких позик в найбільших та найпопулярніших банках України.
Що потрібно для оформлення та кому дають іпотеку на житло?
Насправді вимоги до позичальника не такі великі, як здається на перший погляд.
- Обов’язково треба бути резидентом України.
- Вік від 21 до 65 років.
- Платоспроможність.
- Офіційний дохід.
- Гарна кредитна історія.
- Відсутність кримінальних та адміністративних порушень.
- Внесення першого внеску.
А який повинен бути дохід для отримання іпотеки у людини? Тут вже все індивідуально. Звісно, це можливість сплачувати щомісячний платіж, щоб зрозуміти більш детально можна відкрити спеціалізований калькулятор кредитів, якій знаходиться на багатьох ресурсах в інтернеті. Вести загальну суму, термін розстрочки, внесок, річну ставку та дізнатись суму, яку потрібно сплачувати на постійній основі.
В будь-яку фінансову установу чи банк надати документи, які стверджують вашу фінансову спроможність, щоб оформити іпотечні кредити.
Фізичні особи надають довідки про доходи та розходи, інформацію з місця роботи про заробітну платню. Паспорт та ідентифікаційний код.
Підприємці повинні надати свої річні декларації про доходи, вказати суму розходів й також надати всі необхідні документи для підтвердження та перевірки особи.
В обох випадках, коли люди одружені, щоб оформити кредити на іпотеку в Україні потрібен дозвіл чоловіка або дружини нотаріально завірений.
А кому дають іпотеку на житло банки найчастіше? Якщо боргове навантаження позичальника не перевищує 50% його щомісячних доходів, то такий клієнт в більшості банків буде вважатися надійним.
Та кому не дадуть кредит на житло? Можна виділити дві головні перешкоди для отримання такої позики. Перше з них пов’язано з відсутністю або недостатнім рівнем офіційного доходу. У подібній ситуації часто опиняються фрілансери, працівники, які отримують заробітну плату за сірими схемами, а також підприємці та люди без офіційних місць роботи.
Тонкощі процесу та як працює іпотека на житло?
Іпотека – це строго цільовий кредит на житло. Його основна умова-нерухомість! Пояснимо простими словами. Людина бере у банку гроші в борг на тривалий час та під встановлений відсоток, щоб купити квартиру або приватний будинок. Поки кошти не виплачені, житло знаходиться одночасно у власності в позичальника і в заставі у банку, та людина може ним користуватись. Але в такій схемі є ризики та недоліки:
- Обов’язковий перший внесок.
- Переплата за відсотки.
- Втрата доходу чи роботи.
- Інфляція, падіння ринку нерухомості.
- Конфіскація майна при не можливості вносити оплати та подальше виселення.
- Клієнт прив’язаний до окремої місцевості.
- Дуже складана міграція в іншу країну за умови коли відкритий іпотечний кредит.
Тепер ви знаєте, як працює іпотека на житло та можливі негативні нюанси, але найбільш людей цікавлять умови, щоб все ретельно проаналізувати.
Державна іпотека на житло: правила, умови та відсотки
Розглянемо актуальну інформацію на прикладі головних фінансових установ в Україні це Приват, Ощадбанк та Монобанк. В них практично однакові умови на іпотечні кредити.
ПриватБанк
- Термін від 12 до 240 місяців.
- Мінімальна сума кредиту – 100000 грн.
- Максимальна позика – п’ять мільйонів.
- 20% першого внеску від вартості нерухомості.
- Ставка 3 або 7 відсотків річних.
- Схема погашення: ануїтет (послідовність грошових платежів в затверджені проміжки часу).
Багато клієнтів цікавляться компенсаційною процентною ставкою. А що це таке? Та чому, коли вона присутня річний відсоток знижується з 7 до 3 (це стосується всіх перелічених банків). Це і є державна іпотека на житло, коли різницю між компенсаційною і базовою процентною ставкою вносить держава.
ОщадБанк
Для військових, медиків, науковців та правоохоронців умови наступні:
- Аванс 20%.
- Строк кредитування 20 років.
- Максимальна сума до шести мільйонів.
Інші громадяни купуючи готову нерухомість отримують:
- Кредит до 10 мільйонів.
- Перший внесок – 30 відсотків.
- Термін 20 років.
Отримання коштів в кредит під заставу нерухомості:
- Сума до 10 мільйонів.
- Перший внесок відсутній.
- Строк 10 років.
Монобанк працює за аналогом «Привату» умови практично такі ж самі. Єдина від’ємність це вік, «Мона» дає іпотечний кредит з 18 років, в той час, як інші банки тільки з 21.
Річна процентна ставка також поняття дуже суб’єктивне. В Україні вона коливається від 3 до 35 відсотків. А в договорах зараз банки практично не встановлюють фіксований відсоток. Він може бути тільки тоді, коли є стабільність та зріст грошей в майбутньому.
Зазвичай, іпотечний договір може складатись з фіксованої, комбінованої, та плаваючої ставки.
Наприклад, банк на декілька років ставить фіксований відсоток, а потім переходить на комбінований згідно фінансового положення в країні. У разі дефолту це дуже ризиковано.
А ось, плаваючий відсоток переглядається що річно. Для прорахування банки аналізують український індекс ставок за депозитами фізичних осіб.
Звичайно, кожен вирішує самостійно, де краще взяти кредит на іпотеку та чи потрібна вона взагалі. Все треба ретельно зважити, порадитись з родиною, прорахувати всі можливі неприємні ситуації та продумати засоби, коли фінансова можливість різко спаде та як тоді оплачувати кредит?
Враховуйте, що у періоди економічних криз, що супроводжуються різким зростанням інфляції, банки підвищують відсотки за кредитами!
Більше актуальної інформації про нерухомість читайте у нас на порталі.