Психолог в перекладі з грецької мови «psycho» означає душа, а «logos» – знання. Тому психолог – це дипломований спеціаліст, який займається вивченням людської поведінки, головна задача якого придавати відчуття душевної рівноваги, надати кваліфіковану допомогу в різних життєвих ситуаціях, розкрити потенціал людини. У відмінності від психотерапевтів та психіатрів, психологи коректують поведінку людини вживаючи різноманітні практики й прийоми, та не застосовують медикаментозні препарати.
Професія психолога:особливості, переваги та недоліки
Давайте розберемось що робить психолог. Спершу він знайомиться з клієнтом, у ході бесіди виявляє причини та ступень тяжкості проблеми, використовуючи при цьому різноманітні тести та спеціальні методи діагностики. Потім він підбирає необхідні коректуючи програми поведінки, які підходять саме цьому клієнту. Всі люди різні, те що підходить одному може зовсім не допомогти іншій людині, навіть якщо проблемні ситуації однакові. Далі дуже пильно відстежується динаміка стану клієнта.
Вимоги для професії психолога
Для того, щоб освоїти професію психолога треба розуміти, які вимоги до цієї професії сьогодні існують.
- Обов’язкова наявність вищої освіти за фахом «Психологія»
- Спеціаліст повинен мати високі навички комунікації з людьми та знайти спільну мову з будь-якими клієнтами.
- Наявність практики, великий досвід роботи відгуки та рекомендації.
- Вміння використовувати необхідні техніки, прийоми, практики для усунення психологічних проблем.
- Наявність таких рис характеру, як доброзичливість, терпіння, уважність, тактовність та відповідальність.
Також профільні вищі навчальні заклади навчають психологів різних направленостей. Є багато видів даної діяльності, а саме.
- Сімейні психологи працюють з родинами, допомагають уникнути розлучення та знайти взаєморозуміння.
- Дитячі та шкільні психологи працюють з дітьми різного віку та допомагають вирішити й знайти проблему.
- Особистий – це спеціаліст, який займається розвитком особистості, допомагає знайти творчі та професійні навички, розкрити їх та підвищує продуктивність клієнта.
- Спортивні психологи працюють виключно зі спортсменами, налаштовують їх на перемогу, допомагають побороти страх перед змаганнями тощо.
- Воєнні психологи працюють з військовослужбовцями, вирішують величезний ряд завдань, як у мирний період, так і під час війни.
- Політичні психологи вивчають аспекти поведінки соціуму.
- Корпоративні психологи працюють у компаніях вирішують конфлікти, які виникають під час роботи, а також беруть участь у виборі кандидатів на посаду.
Переваги та недоліки професії психолога
Сьогодні професія психолога має багато переваг. Це дуже цікава робота, яка дозволяє вивчати поведінку людей, спостерігати за ними та досліджувати причини проблем у житті різного плану. Головна перевага – потрібність та перспективність такої роботи. Ще одна вагома перевага – це відчуття потрібності та важливості цих послуг для людей, коли психолог допомагає клієнту вирішити складні ситуації, рятує його, а потім отримує щиру подяку та неймовірні почуття від зробленої роботи. Якщо виникає питання, яка зарплата в психолога, то гарні спеціалісти на вагу золота і мають дуже високий рівень доходу.
Варто знати й недоліки, щоб зрозуміти всі особливості даної професії. Психолог отримує велике емоціональне навантаження, якщо людина недовірлива та зі слабкою нервовою системою, то вчитись на професію психолога не варто. В нашій країні ці послуги не настільки популярні, як за кордоном, але з кожним роком попит росте. Все тому, що у психолога велика відповідальність не тільки за психологічний стан людини, а і за її фізичне здоров’я.
Актуальність професії психолога у 2024 році?
Психологія – це цікава та значуща наукова дисципліна. А сьогодні, у час війни, дуже актуальна. Стільки родин вимушені змінювати своє життя, миритись з втратами, та самотужки зробити все це дуже складно. Військовослужбовці потребують допомоги після бойових дій, як жити з отриманими пораненнями, та взагалі зберегти свій нервовий стан. Дані ситуації не вирішуються за один сеанс, тут потрібні роки для опрацювання, виявлення проблем.
Мабуть, ви помітили суттєву тенденцію сьогодні, коли люди почали відчувати себе окремими особистостями, відстоюють свої власні кордони та не хочуть жити по застарілим стереотипам. Хочуть змінити своє життя, навчитися правильно будувати стосунки, виховувати дітей та добиватись успіхів у кар’єрі. Але різні психологічні травми заважають людині зробити відповідальний крок або змінити своє життя. Ось тут на допомогу й приходять психологи, виявлять причини та слідство, розробляють індивідуальні методики, щоб кожна людина малу змогу бути щасливої та прожити повноцінне життя, позбувшись багатьох негативних факторів.
Як стати кваліфікованим психологом?
Всі абітурієнти, які бажають вчитись на психолога повинні знати перелік обов’язкових предметів для вступу до ВНЗ:
- Обов’язково українська мова й література, а також математика.
- На вибір іноземна мова, біологія, українська історія.
Ступінь освіти може бути від бакалавра до магістратури. Сьогодні навчальні заклади пропонують такі дисципліни, як психологія особистості, розвитку, соціальна та клінічна психологія та інше. Всі студенти які вивчають дану дисципліну, в період навчання проходять практику та стажування в реальному житті для набуття досвіду.
Психологічна діяльність в Україні регулюється законодавством, тому наявність диплома – це обов’язкова вимога.
Не треба забувати про постійне підвищення кваліфікації, в наш час все дуже швидко змінюється, те що працювало 5 років тому, зараз може бути не актуальним. Курси, тренінги, постійний розвиток, спілкування з професійними колегами невіддільна частина життя кожного психолога.
Де вчитись на психолога в Україні?
Коли людина визначилась з тим хто такий психолог, та захотіла пов’язати своє життя з цією наукою, приведемо нижче перелік найкращих ВНЗ з психології в нашій країні.
- Київсько-могилянська академія України — один з найкращих освітніх закладів в Україні.
- «Острозька академія» – престижний національний університет, який надає багато різних програм для вивчення психології.
- Державний університет Михайла Драгоманова — дає можливість поступити на психолога та здобути ступінь бакалавра, магістра та продовжити навчання на докторських програмах психології.
- Університет «В.Н. Каразина», в якому факультет психології має великий попит.
- Університет імені Івана Франка — надає дуже великий вибір спеціальностей та має вагомий рейтинг серед ВНЗ України.
Скільки часу потрібно вчитись на психолога?
Більшість студентів обирають ступінь бакалавра, практично всі ВНЗ навчають цієї професії 4 роки. При отриманні вищого ступеня спеціаліста додається ще один рік. Коли майбутній психолог хоче закінчити магістратуру або аспірантуру тривалість даного навчання складає від 1.5 до 2.5 років. Але пам’ятайте, що для кожного виду психології розроблена своя програма та тривалість, наприклад, клінічні психологи повинні навчатись не менше 5 років.
Психолог – це професія майбутнього!
Важко відповісти скільки заробляє психолог. На цей фактор впливає багато показників, кваліфікація, ступінь освіти, досвід, рекомендації тощо. В середньому сьогодні в Україні психолог отримує від 15 до 35 тисяч гривень на місяць, але це далеко не межа.
В Україні популярність психології збільшується з кожним роком. Це високодохідна та престижна професія. Тому впевнено можна сказати, що в майбутньому такі спеціалісти будуть мати великий попит.
Якщо ви дійсно вирішили навчатись на психолога, та розумієте всю важливість даної професії, а також володієте необхідними рисами характеру та навичками, то вчитись на психолога вам не лише можна, але й навіть потрібно. Тут обов’язково потрібна вища освіта, проходження практики, а також постійно оновлювати свої знання.
Після закінчення навчання перед випускником відкривається безліч можливостей для роботи в різних сферах психології. Кваліфікований психолог може зробити не тільки значний вклад в життя конкретної людини, а й у суспільство в цілому!
Все про психологію читайте на нашому порталі.