Окрасою центра міста Вінниці є водонапірна вежа. Семиярусна восьмикутна споруда висотою 28 метрів – сьогодні є одним із символів міста. У різні періоди свого існування вежа виконувала різні функції: водогону, форпосту, пожежної каланчі. Нині оглядова вежа у Вінниці є музеєм та Подільським туристично-інформаційним центром. Вежа має пам’ятки місцевого значення, які охороняються законом.
Водонапірна вежа: Історія виникнення
Споруджена вежа була у 1912 році, як основа міського водопостачання, проєкт одного із символів міста розробив відомий вінницький архітектор Григорій Артинов. Перший водогін, функціонування якого забезпечувала вежа був протяжністю 1300 метрів, вода для потреб населення надходила з річки Південний Буг, після чого проходила декілька етапів очищення і лише потім за допомогою водогону надходила до помешкань впливових та багатих людей у Вінниці, для звичайних людей воду продавали на водозбірних станціях, яких було три, і біля них будували спеціальні маленькі будиночки для видачі води. Під час Другої Світової війни вежа стала спостережним пунктом. Згодом радянська влада всередині споруди відкрила гуртожиток для працівників.
Що ж цікавого можна побачити?
У 1985 році Водонапірна вежа у Вінниці стає важливим архітектурно-історичним об’єктом та входить до обласного краєзнавчого музею. В залах споруди розміщували експозиції музею революційної та бойової слави, а вже у перші роки незалежності там відкрили меморіал вінницьким військовим, які загинули у війні в Афганістані. Де можна побачити листи, фотографії, особисті речі, деталі військового обмундирування та зброю тих часів. Стіни музею розмальовані, на них зображують події Жовтневої революції, Першої та Другої світових війн та Афганської війни.
Водонапірна вежа має 4 годинники, які розміщені на 6-му поверсі, раніше їх розміщували ще вище, але провівши реконструкцію, встановили нові механізми, які були виготовлені у Львові і вирішили розмістити годинники нижче. Нині вежа має свій “голос”, годинники відбивають чверті годин та звучать мелодії, зокрема «Щедрик», «Il Silenzio» (Тиша). Діаметр годинника вежі близько 3.5 метрів, а величина стрілок 1.5 метри. З горища водонапірної споруди можна спостерігати неймовірний краєвид центра міста та околиць.
Також містян, гостей міста, любителів архітектури минулих років усіх може зачарувати архітектура даної споруди, яка до сьогодні зберегла свій первозданний вигляд. Перший поверх облицьований так, що має ефект постаменту. П’ять поверхів побудовані з червоної цегли, розділені між собою пілястрами та лжеарками, а завершує будівлю купол із надбудовою-башточкою. Вежа має вузькі вікна-бійниці, та круті гвинтові сходи, які ведуть на горище.
Всередині Водонапірної вежі розміщений Подільський туристично-інформаційний центр, який виконує такі функції як: візит-центр, екскурсійне бюро, створені для містян, туристів, гостей міста.
Водонапірна вежа у Вінниці: Як дістатися?
Оглядова вежа у Вінниці знаходиться за адресою вулиця Козицького 20, доїхати можна на авто з будь-якого міста, наприклад з Житомира можна дістатися рухаючись автодорогою М21, а із автовокзалу можна дійти пішки ( відстань приблизно 1-го кілометра), йдучи вулицями Соборною, Червонохрестівською, Грушевського.
Графік роботи Водонапірної вежі:
Потрапити до вежі можна кожного дня окрім понеділка, а до музею вхід доступний з 10:00 до 18:00.
Вінничани, та гості цікавляться та полюбляють Водонапірну вежу, за тамуючий погляд вдень та зачарування вночі, біля вежі стало ще цікавіше, там створили ”водоспад”- кольорове 3D-графіті,що ще більше приваблює жителів міста.
Більше туристичних місць країни дивіться в розділі “Туризм“