Результатом процесу двократного бродіння суміші дріжджів, крохмалю або цукру, що входить до складу плодово-ягідних культур та злаків, є утворення водного розчину оцтової кислоти.
Ця стаття детально розповідає про видову специфіку такого продукту та пояснює, як використовувати оцет різних типів, чим вони особливі та які відмінності мають.
Столовий
Він найпоширеніший у застосуванні. Інша назва такого продукту харчової промисловості – білий дистильований оцет.
Його можна назвати універсальним, а коштує такий виріб, що характеризується інтенсивним та насиченим кислим смаком без певних відтінків, дешево.
Кислотність цього розчину оцтової кислоти є ідеальною для приготування маринадів та консервування овочів і фруктів. Оброблені відповідним методом консервації, такі культури зберігають первісне забарвлення. Кулінари й гурмани, що люблять закуски з виразною кислинкою, залюбки використовують звичайний столовий оцет для салатів або маринування м’яса перед приготуванням шашлику на відкритому вогні.
Для виробництва такого продукту-приправи застосовують дистильований спирт, часто рослинного походження. Утворюється він у результаті бродіння ферментованих зернових.
Яблучний
Рідина жовтого забарвлення з вираженим фруктовим присмаком та ароматом. У порівнянні з дистильованим білим, яблучний оцет містить меншу концентрацію кислоти. Смак його викликає певні асоціації з яблучним сидром, в якому відчуваються виражені терпкі та фруктові нотки.
Кухарі включають цей продукт до рецептури заправок салатів з овочів, до м’ясних маринадів. А ще оцет яблучний може додаватися до газованих напоїв.
Виготовляють його дійсно з натуральних яблук або соку цих фруктів за технологією дворазового бродіння. Можливе приготування цього розчину і в домашніх умовах.
Винний білий
Він може бути білим або червоним. Варто зауважити, що білий винний оцет, який не має кольору, іноді плутають зі столовим. Проте ці рідини мають зовсім несхожий смак, та й виготовляються різними методами.
Сировиною для винного типу, що на смак є солодкуватим, м’яким і містить кислоту в значно меншій від дистильованої версії концентрації, є ферментоване біле вино. Стає такий продукт у пригоді для засолювання та маринування, приготування соусів, приправ та заправок для салатів.
Якщо вам потрібно підсилити смак цих страв, не затьмарюючи його, це відмінно здатен зробити оцет винний білий. Він може ефектно та пікантно підкреслити смакові якості овочевих інгредієнтів страв.
Винний червоний
Роблять даний продукт із червоних вин, тому його смак є доволі схожим із білим винним оцтом. А відрізняється така кулінарна рідина своїм ефектним бурштиновим забарвленням.
Кольоровий пігмент у неї настільки насичений, що при додаванні до страв він здатен змінювати їх колір на власний. Включають відповідний виноградний оцет до рецептури вишуканих соусів, маринадів морепродуктів та м’яса.
Бальзамічний
Без нього не можна уявити кулінарних національних традицій італійської кухні. Цікаво, що оцет бальзамічний не лише був винайдений в Італії, але й упродовж тривалого часу за межами цієї країни був невідомим.
Як сировину для нього використовують виноградне сусло, тобто віджатий сік ягід. Кислота в даному продукті, який має характерний темний, майже чорний колір, не агресивна, а приємна. Смак його є досить концентрованим, з солодкуватими нотками.
Наразі виробники виготовляють кілька різновидів цього продукту. Кожен із них має власний смаковий відтінок, консистенцію та вартість. Здебільшого всі види оцту бальзамічного вирізняє консистенція, подібна до патоки. Таким розчином італійці традиційно поливають піцу, свій культовий салат «Капрезе», омлети та багато інших кулінарних шедеврів, до складу яких входить сир і томати.
Рисовий
Розповідаючи про популярні види оцту, не можна ігнорувати його рисовий тип. Виробляють даний продукт, без якого не обходиться приготування багатьох класичних страв азійської кухні, з ферментованого рисового зерна.
Смак його є м’яким, доповненим приємними солодкими нотками. У порівнянні з винними аналогами, він солодший. Такою приправою заправляють делікатеси, приготовані з морепродуктів. Її додають під час обсмажування овочів та готування печені. А ще рисовий оцет застосовують, коли готують рис для суші, заправки, супи, маринади та різні види соусів до м’ясних і рибних страв.
Хересний
Ще один винний вид, який винайшли за випадковим збігом обставин. Сталося це в Іспанії, коли херес у діжках прокис. У результаті це кріплене вино зіпсувалося.
Але якщо зараз запитати в іспанців, який оцет для маринадів є найліпшим, більшість із них скаже, що хересний. Вирізняється такий продукт досить оригінальним смаком – горіховим, насиченим та солодким. Його використовують для не лише для маринування та заправок, але й включають до рецептур кондитерської глазурі.
Запитання – відповіді
Чи корисний оцет для організму?
Відомо, що в такому продукті містяться поліфеноли, які здатні знижувати рівень холестерину й біоактивні сполуки, що покращують стан судин та пригнічують запальні процеси. Цю рідину не виключають з раціону під час дієтичного харчування.
А багато народних цілителів говорять про користь оцту під час дезінфекції ран і лікування таких хвороб як астма, артрит. Він лікує мігрені, кишкові інфекції, застуду і навіть може допомогти позбавитися від алкогольної залежності.
Як вибрати оцет для маринування шашлику?
Загалом для цього підійде будь-який вид відповідного продукту, але в пріоритеті варіанти винні або бальзамічний.
Столовий вид професіональні кулінари вважають надто агресивним, особливо в нерозбавленому вигляді. Класична рецептура маринаду – 3 столові ложки оцту 9%, розбавленого водою, на 1 кг м’яса.
Чи не шкідливо застосовувати оцет для схуднення?
З такою метою застосовують його яблучний вид. Базується відповідна методика на тому, що калій, який міститься в складі цієї рідини, сприяє виведення з організму надлишкової води та зниженню апетиту.
Але худнути таким способом можна лише в комплексі зі збалансованим раціоном та необхідними фізичними тренуваннями. Рецепт для втрати зайвої ваги: 1 склянку води, в яку додають 2 чайні ложки оцту, п’ють щоразу перед їжею.
У чому різниця між оцтами винним та яблучним?
Яблучний тип від винного є дещо міцнішим і має фруктові нотки, а у винному аналогу вони не відчуваються. Крім того, такі продукти винного походження відрізняються від яблучного аналогу кольором.
Як правильно зберігати оцет?
Фахівці рекомендують ставити цей розчин для зберігання в темне й прохолодне місце, осторонь джерел тепла та ультрафіолетових променів. Щоразу перед використанням переконайтеся, що термін придатності даного продукту, зазначений на його упаковці, не сплив.
Більше цікавої інформації читайте в рубриці Кулінарія на нашому порталі.