Використання альтернативних джерел енергії — перспективний напрямок розвитку для досягнення енергетичної незалежності. З ініціативи країн Європи Україна почала перехід до “зеленої” енергетики, яка вважається екологічно безпечною та одночасно знижує залежність від паливних ресурсів.
В країні вже працюють “зелені” потужності, які частково перекриють дефіцит, що виник через руйнування інфраструктури. Однак чи готові ми до повноцінного “зеленого” переходу, що заважає будувати нову генерацію та які шляхи вирішення цих проблем — далі в матеріалі.
Основні перепони на шляху до “зеленої” енергетики в Україні
Будувати нові потужності та запускати в роботу станції, що працюють на відновлюваних джерелах енергії, Україні заважає низка проблем. Зокрема, заборгованість “зеленим” компаніям, тобто виробникам з ВДЕ. Їхнє фінансування покладено на Укренерго — компанія не може розрахуватись з боргами через недофінансування тарифів. Тому інвесторам невигідно розвивати цю галузь, бо вони не отримають бажаного прибутку.
Інша проблема — це обмеженість використання ВДЕ. Наприклад, взимку ці потужності не будуть так допомагати, як в сонячну погоду. Разом з тим використання електроенергії збільшиться, що з урахуванням руйнування енергосистеми може призвести до відчутного дефіциту.
Як енергосистема України готується до “зеленого” майбутнього?
Ще до повномасштабного вторгнення Україна розробила стратегії “зеленого” розвитку, щоб у перспективі відмовитись від викопного палива та зменшити кількість шкідливих викидів. У 2019 році отримала рекордну кількість інвестицій на розвиток ВДЕ, у 2020 році з’явилось найбільше “зелених” об’єктів, переважно — сонячних станцій.
Війна уповільнила реалізацію планів, однак через обстріли та дефіцит електроенергії будуються нові та відновлюються пошкоджені об’єкти. В сучасних реаліях перехід до ВДЕ — це не стільки амбітна ціль, як необхідність, що допоможе збалансувати енергосистему та не допустити енергетичної кризи. Однак ця робота потребує фінансування, а інвестори не поспішають вкладати гроші в станції, які можуть бути знищені ракетами. Тому поки під час блекаутів українці користуються генераторами, які доставляє інтернет-магазин генераторів.
Як кліматичні зміни прискорюють необхідність переходу на “зелену” енергетику?
Головні кліматичні показники, які стимулюють перехід до відновлювальних джерел енергії:
- концентрація парникових газів;
- підвищення рівня моря;
- нагрівання океанів та його закислення.
Щороку ці показники підвищуються, і це викликає зміни планетарного масштабу на суші, у воді та атмосфері, що в перспективі може призвести до катастрофічних наслідків. Для врегулювання можливої кризи країни шукають способи зменшити залежність від енергії, яка генерується за допомогою викопного палива — основної причини змін клімату.
Як залучити приватні інвестиції у “зелену” енергетику?
Державний сектор у сучасних умовах не в змозі профінансувати будівництво “зелених” об’єктів, тому за розвиток цього сектору відповідають приватні підприємства. Для реалізації планів та швидкого переходу на “зелену” енергію потрібне фінансування. Тому потрібно створити сприятливі умови для інвесторів:
- розробити податкові пільги;
- встановити вигідні тарифи;
- спростити умови приєднання ВДЕ до енергосистеми.
Головне — розрахуватись з боргами на ринку, щоб інвестори мали змогу отримувати прибуток одразу за продаж електроенергії в цьому сегменті.
Стратегії для прискорення переходу на “зелену” енергію
Україна за підтримки ООН планує відновлення пошкодженої інфраструктури, а також запуск потужностей для переходу на “зелену” енергетику. В рамках програми запланована децентралізація енергосистеми, що дозволить безперебійно постачати електроенергію критично важливим об’єктам, таким як лікарні, водоочисні споруди та ін.
“Зелений” перехід України має відбуватись відповідно до європейських стандартів із залученням іноземних та українських інвесторів для розвитку енергобізнесу. Україна аналізує успішні ініціативи різних країн, щоб визначити ефективні підходи з урахуванням теперішньої ситуації. На майбутнє запланована модернізація енергетичних об’єктів з метою зниження використання викопного палива.
Нестача інвестицій: чому Україна відстає у “зеленій” енергетиці
“Зелений” перехід має тривалий характер, тому для потенційних інвесторів важливі політична стабільність та визначеність. В умовах бойових дій інвестування в масштабні проєкти пов’язане з ризиками, тому більшість інвесторів налаштовані на відновлення країни вже після війни. Заборгованість перед постачальниками електроенергії та невигідні тарифи — ще одна причина нестачі інвестицій, що перешкоджає реалізації стратегій “зеленого” переходу.
Які є економічні чинники, що стримують розвиток “зеленої” енергетики?
- Недостатні фінансові стимули для інвесторів.
- Заборгованість перед постачальниками “зеленого” сектору.
- Відсутність інноваційних механізмів фінансування для розвитку бізнесу.
- Технологічні обмеження та відсутність ефективних альтернатив технологіям на основі викопного палива.
Крім того, проблеми створюють соціально-поведінкові чинники через необізнаність та опір до змін споживачів, що потребує комплексної комунікаційної роботи.
Роль інфраструктури у розвитку “зеленої” енергетики
Прискорення “зеленого” переходу потребує модернізації та будування нових об’єктів енергетичної інфраструктури — сонячних батарей, вітряків, потужностей для вироблення “зеленого” водню, геотермальних електростанцій та ін. Також потрібно інтегрувати нові об’єкти ВДЕ в децентралізовану енергосистему. Всі ці роботи із залученням іноземного досвіду та інноваційних технологій потребують фінансування, тому більшість проєктів відкладені на післявоєнний період.